Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

30.11.2021, 19:48, akt. 19:50

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (30.11) nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone do niej przez Senat. Nowela czeka na publikację.



O podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.

Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.

Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.

Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MSWiA: Stalowe panele do budowy zapory na granicy dostarczy konsorcjum polskich firm

30.11.2021, 14:49

Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce – poinformował pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marek Chodkiewicz.


Radni powiatu białostockiego wsparli służby działające na granicy

30.11.2021, 07:37

Radni powiatu białostockiego przeznaczyli 140 tys. zł na wsparcie policji, straży pożarnej, straży granicznej i wojsk obrony terytorialnej.


Szczepienia czy obostrzenia, tarcza antyinflacyjna, sytuacja na granicy

29.11.2021, 12:46

Czy czekają nas większe obostrzenia jak w innych państwach, czy też znaczniejsze zachęty do szczepień? Czy rządowa tarcza antyinflacyjna pozwoli nam przetrwać wysokie ceny paliw i energii oraz osłabienie złotówki? Na zakończenie o sytuacji na naszej wschodniej granicy.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok



Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok