Radio Białystok | Wiadomości | Druk 3D tematem spotkania przedsiębiorców z Klastra Obróbki Metali
To nowoczesna technologia wykorzystywana m.in. do tworzenia prototypów. Coraz więcej podlaskich przedsiębiorstw korzysta z druku 3D.
Przedstawiciele firm, zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali, spotkali się w jednej z białostockich spółek, która zajmuje się drukiem 3D, by zobaczyć jak przebiega proces drukowania przestrzennego i dowiedzieć się o nim więcej.
Przyznają, że to co było kiedyś tylko nowinką technologiczną, teraz stało się rzeczywistością.
- Druk 3D jeszcze pięć lat temu był trochę technologią kosmiczną. Dalej jest to bardzo zaawansowana technologia, natomiast w Klastrze już ją oswoiliśmy. W przypadku tworzenia nowych produktów, prototypów, albo awarii, kiedy trzeba szybko dorobić bardzo nietypową część, ta technologia znakomicie się sprawdza - tłumaczy prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.
Firma z naszego regionu, która się tym zajmuje to m.in. Technology Applied. Powstała w 2015 r. jako startup w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, teraz ma już sporych rozmiarów halę produkcyjną. Spółka zaczynała od lokalnego rynku, teraz jak mówi jej prezes Jarosław Kozak, dynamicznie się rozwija i jest największą drukarnią 3D o polskim kapitale, która ma klientów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet krajów arabskich.
- Eksportujemy nie tyle produkty, ile rozwiązania innowacyjne. My nie mamy produktów na półce, natomiast klienci do nas przychodzą z problemem technologicznym i my mu ten problem rozwiązujemy - wyjaśnia Jarosław Kozak.
Pod wrażeniem działalności podlaskiej firmy jest wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.
- Mamy do czynienia z niezwykłą technologią. Dla niewtajemniczonych jest czymś niewyobrażalnym. Serce się raduje, że ta firma jest właśnie w Podlaskiem. Celem obecnego zarządu województwa jest wspieranie rozwoju firm innowacyjnych, które prowadzone są przez ludzi z marzeniami, ambicjami i nie zważającymi na ograniczenia - przekonuje wicemarszałek.
Druk 3D wynaleziono w latach 80. XX wieku, choć w przemyśle używa się go na dużą skalę od kliku-kilkunastu lat. Jako materiały stosuje się najczęściej tworzywa sztuczne, ale też np. metale.
Technologia ta wchodzi również na przykład w branżę spożywczą.
Jak informuje agencja Reutera alternatywne mięso wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D trafia z Izraela na stoły m.in. luksusowych restauracji we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma Redefine Meat produkuje duże kawałki alternatywnej wołowiny, przygotowanej z mieszanki białka sojowego i grochowego, ciecierzycy, buraków, drożdży odżywczych i tłuszczu kokosowego.
Wraz z rozwojem technologii, poprawą smaku i rozszerzeniem gamy alternatywnych mięsnych produktów wartość tego sektora może osiągnąć 140 mld dolarów do 2029 roku, co stanowi około 10 proc. całego światowego rynku mięsa - szacuje brytyjski dostawca usług finansowych Barclays.