Radio Białystok | Wiadomości | Tymczasowo zamknięta jest poradnia hepatologiczna przy Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku
Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem przynajmniej do końca roku nie będzie funkcjonowała poradnia hepatologiczna przy Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Jedyny lekarz przyjmujący w poradni został oddelegowany do pracy z pacjentami chorymi na COVID-19.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zamknięcie poradni oznacza, że jej dotychczasowi pacjenci muszą szukać pomocy gdzie indziej. Dawno zaplanowane wizyty były odwoływane z dnia na dzień - mówi jeden z pacjentów, którzy zgłosił się do naszej redakcji.
Sytuacja jest wyjątkowa, bo czwarta fala epidemii wyjątkowo dotyka pacjentów zakażonych koronawirusem. Dziś z powodu COVID-19 hospitalizacji jest tak wiele, że konieczne jest uruchamianie kolejnych oddziałów. Te z kolei potrzebują kadry medycznej, dlatego decyzjami wojewody lekarzy różnych specjalności kierowani są do pracy na oddziałach covidowych. Tak stało się w przypadku jedynego lekarza poradni hepatologicznej, dlatego ta musiała zawiesić działalność - wyjaśnia rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku Rafał Tomaszczuk.
Jak wynika z informacji podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, poradnia hepatologiczna przy Szpitalu Wojewódzkim jest jak do tej pory jedyną poradnią, która zawiesiła działalność z powodu epidemii. Na razie bez przeszkód funkcjonują poradnie specjalistyczne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
W Polsce od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 744 806 dawek szczepionek - wynika z danych zamieszczonych w czwartek (11.11) na stronach rządowych. W pełni zaszczepiono 20 108 723 osób.
Badania potwierdziły 19 074 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 274 osoby z COVID-19 – poinformowało w czwartek (11.11) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii w Polsce.
24 pacjentów i 7 pracowników - to aktualny bilans zakażeń koronawirusem w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Dwa tygodnie temu zakażeń było dwa razy więcej. A pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się półtora miesiąca temu.
Więcej osób zgłasza się do punktów szczepień przeciw COVID-19. Na razie jest to wzrost nieznaczny, bo zaledwie 10-15 procentowy.