Radio Białystok | Wiadomości | Wciąż nie wiadomo, jaki budynek powstanie u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku
Teren nie jest zagospodarowany i na razie tak zostanie. Urzędnicy i radni nie doszli do porozumienia, by rozpocząć prace zmierzające do określenia, co mogłoby powstać u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W obowiązujących obecnie przepisach ma to być budynek usługowy z funkcjami: gastronomii, handlu, kultury i turystyki, a także z 27-metrowym wiatrakiem, nawiązującym do historii Bojar.
Działka jest własnością prywatną. Od ponad czterech lat nie ma porozumienia w sprawie jego zabudowy. Dlatego urzędnicy podjęli próbę uporządkowania tego i stworzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak mówi Małgorzata Kwiatkowska z Departamentu Urbanistyki i Architektury:
Obecnie nie ma precyzyjnego sformułowania, czy jedyną formą dominanty w tym miejscu ma być wiatrak, czy może być coś innego. Stąd potrzeba rozpoczęcia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.
Obrońca i mieszkaniec Bojar radny Zbigniew Klimaszewski zdaje sobie sprawę, że z planowanego wiatraka raczej nic nie wyjdzie, ale zdecydowanie sprzeciwia się, żeby w tym miejscu powstał wielopiętrowy blok:
Z jednej strony mamy niskie Bojary, często domy zabytkowe, z drugiej bloki, ale też niewysokie, dlatego między jednymi a drugimi Bojarami powinno być łagodne przejście, nie może powstać kolos - podkreśla Zbigniew Klimaszewski.
Radni nie dali urzędnikom i urbanistom zielonego światła, by zmienić obowiązujące wytyczne dla tego terenu na Bojarach. Na ostatniej sesji Rady Miasta nie dyskutowali o tym, bo zdjęli ten punkt z porządku obrad.
To próba wskrzeszenia umierających starych, drewnianych i murowanych domów w Białymstoku. Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie? Konsultacje z mieszkańcami miasta prowadzi na ten temat kilka białostockich organizacji.
Ta decyzja na ten moment kończy sprawę. Przy ul. Poprzecznej na białostockich Bojarach blok na razie nie powstanie. Radni podjęli uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji tej inwestycji.
Na zabytkowych Bojarach w Białymstoku może powstać nowoczesny budynek o wielkości bloku. Podlaska Konserwator Zabytków konsekwentnie broni swojego postanowienia o wydaniu zgody na kontrowersyjną inwestycję.
Nie ma zgody na budowę bloku mieszkalnego na zabytkowych Bojarach, ale jest zgodna na lokalizację czteropiętrowego budynku zajmującego prawie 40 procent powierzchni działki. W ten sposób Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków odnosi się do kontrowersji związanych z planowaną lokalizacją bloku przy ulicy Modlińskiej.