Radio Białystok | Wiadomości | Obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich
Straż Graniczna opublikowała film, na którym obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich. "Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców" - przekazała SG.
"Obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich. Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców. Zrezygnowała z ubiegania się o ochronę w Polsce, gdyż celem jej podróży były Niemcy. Cudzoziemka chce wrócić do swojego kraju" - napisała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.
Obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich????????.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) October 14, 2021
Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców.Zrezygnowała z ubiegania się o ochronę w Polsce, gdyż celem jej podróży były Niemcy. Cudzoziemka chce wrócić do swojego kraju. pic.twitter.com/vn3sIDz2pc
Do wpisu załączono film, na którym obywatelka Iraku powiedziała, że ma przekaz do swoich rodaków. "Przekraczanie granicy w ten sposób jest bardzo ciężkie, niebezpieczne. Katastrofa na własne życie i życie rodziny" - mówi na filmie migrantka.
"Powiedziano nam, że białoruska granica ma otwarte drzwi i Polska sama nas przyjmuje" - dodała.
Od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.
Sejm skierował w środę (13.10) w nocy do dalszych prac w komisji projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Do propozycji zmian złożono kilka poprawek.
Od kilku dni funkcjonariusze obecni na granicy z Białorusią informują migrantów przez megafon, że za jej nielegalne przekroczenie grozi kara - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
W jaki sposób nielegalni imigranci przekraczają polsko-białoruską granicę, czy mogą wrócić i czym ryzykują? - o tym naszemu reporterowi Ryszardowi Minko opowiedział jeden z zatrzymanych w Polsce migrantów z Iraku.
Przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek (7.10) Trybunał Konstytucyjny.