Radio Białystok | Wiadomości | W tym sezonie w Białymstoku nie będzie szczepień przeciwko grypie finansowanych z budżetu miasta
Z takiego programu co roku korzystało około trzech tysięcy osób po sześćdziesiątym roku życia. Jednak w tym roku bezpłatnych szczepień przeciwko grypie finansowanych z budżetu miasta nie będzie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, nie będzie ich dlatego, że "seniorzy mają możliwość skorzystania z bezpłatnych lub częściowo płatnych szczepionek refundowanych przez NFZ".
Dlatego zainteresowani nie powinni czekać, a pytać o możliwość dofinansowania w swoich przychodniach.
Rzeczywiście refundacja jest - potwierdza lekarz medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch, ale nie na każdy preparat.
Na rynku są szczepionki trzech firm, z których dwie są refundowane; jedna dla pacjentów powyżej 65. roku życia w wysokości 50 proc., a bezpłatna dla tych, którzy skończyli 75 lat; drugi preparat jest refundowany w 50 proc. jedynie dla osób w wieku od 18 do 64 lat chorujących na choroby wymienione w kryteriach refundacyjncyh - dodaje.
Cena szczepionki przeciwko grypie, bez refundacji, to około 50 złotych. Problemem jest jednak dostępność szczepionek. Po tym, jak pojawiły się w aptekach we wrześniu, teraz - jak dodaje dr Joanna Zabielska-Cieciuch - pacjenci zgłaszają, że jest problem.
Specjaliści przekonują, żeby szczepić się nie tylko przeciw COVID-19, ale także przeciwko grypie i pneumokokom.
Najważniejsza jest dziś szczepionka przeciwko COVID-19, ale nadal warto zaszczepić się przeciwko grypie - przypominają lekarze. Niestety ani w aptekach ani w hurtowniach farmaceutycznych nie ma szczepionek przeciwko tej chorobie.