Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy; 2 zatrzymanych imigrantów
We wtorek (5.10) strażnicy graniczni odnotowali 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali dwóch obywateli Iraku - poinformowała w środę (6.10) rano Straż Graniczna.
"Wczoraj tj. 04.10 na granicy odnotowano 483 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 2 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono. Za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 13 osób" - podała Straż Graniczna na Twitterze.
Rzecznik SG przekazała, że zatrzymani to: dwóch obywateli Iraku z niemieckimi statusami uchodźców, dwóch obywateli Tadżykistanu i po jednym obywatelu z Turcji, Ukrainy, Syrii, Holandii, a także obywatel Szwecji narodowości syryjskiej i Białorusin nielegalnie przebywający w Polsce.
Wśród zatrzymanych było również trzech Polaków; dwóch z nich jechało razem i wiozło nielegalnych imigrantów Irakijczyków.
To mężczyźni w wieku 37 i 45 lat z woj. śląskiego (Zabrze i Żory). Było podejrzenie, że są pod wpływem narkotyków. Zbadano pod tym kątem kierowcę. Rzeczywiście wynik okazał się pozytywny. 37-latek prowadził pod wpływem amfetaminy i metamfetaminy. Z kolei przy 45-latku znaleziono środki odurzające - metamfetaminę – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. We wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między Białorusią a naszym krajem.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.