Radio Białystok | Wiadomości | SG: w czwartek ponad 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - obawiamy się, że będzie rekord
W czwartek (30.09) do godz. 16:00 były już 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Obawiamy się, że padnie kolejny rekord - poinformowała Straż Graniczna.
"Dziś do godz.16:00 było już 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Obawiamy się, że padnie kolejny rekord. Strona białoruska ściąga coraz większe grupy cudzoziemców na swoje terytorium, które potem brutalnie zmusza do przekroczenia granicy z Polską" - napisano w czwartek na Twitterze Straży Granicznej.
Wcześniej SG poinformowała, że w środę było 313 takich prób. Zatrzymano czworo obywateli Iraku i Jemeńczyka. Pozostałe próby udaremniono.
Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Po naradzie prezydenta m.in. z ministrami SWiA, MON, komendantem głównym SG, zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP oraz szefem BBN Pawłem Solochem prezydent podpisał wniosek. Wniosek został skierowany do Sejmu. W czwartek wieczorem zostanie on przedstawiony parlamentarzystom oraz poddany pod głosowanie.
Padł rekord - we wtorek Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – przekazała w środę (29.09) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Kiedy wniosek ws. przedłużenia stanu wyjątkowego zostanie do mnie skierowany, wystąpię do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60 dni - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego (28.09) spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej.
Kolejną dużą grupę nielegalnych migrantów zatrzymali podlascy strażnicy graniczni. Ponad 20 osób, wśród których były kobiety i dzieci, znalazł jeden z mieszkańców miejscowości Szymki. Powiadomił o tym fakcie straż graniczną i organizacje zajmujące się monitorowaniem losów migrantów na granicy polsko-białoruskiej.
Nie chodzi tylko o brak możliwości polowań, ale też o inne działania, m.in. o wspieranie rolników w walce ze zwierzętami niszczącymi uprawy. Myśliwi interweniują w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie stanu wyjątkowego obowiązującego w ponad 180 miejscowościach na terenie województw podlaskiego i lubelskiego.
Tatarzy z Bohonik prowadzą zbiórkę darów dla imigrantów, którzy dostali się z Białorusi do Polski.