Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy terytorialsi szkolą urzędników z cyberbezpieczeństwa
To część wsparcia lokalnych społeczności z terenów objętych stanem wyjątkowym. Podlascy terytorialsi szkolą urzędników samorządowych z cyberbezpieczeństwa.
Chodzi o to, żeby urzędnicy byli odporni na ewentualne działania hybrydowe - mówi rzecznik podlaskich terytorialsów kapitan Łukasz Wilczewski.
- Cyberbezpieczeństwo jest istotne z tego powodu, że za pomocą systemów teleinformatycznych zdarzają się próby oddziaływania na urzędy. Najbardziej nam zależy na tym, aby objąć wsparciem najniższy, lokalny poziom urzędów ze strefy objętej stanem wyjątkowym - mówi kapitan Łukasz Wilczewski. Dodaje, że terytorialsi przeprowadzili już szkolenia w kilku gminach z terenów przygranicznych.
To są szkolenia z zakresu: cyberbezpieczeństwa, aktualnych zagrożeń i ataków, dezinformacji, sposobów oceny wiarygodności informacji, elementów wojny hybrydowej oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Szkolenia prowadzone są w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. W naszym regionie taki stan wprowadzono na początku września na 30 dni w 115 miejscowościach. Związany jest z nasilającą się falą nielegalnej imigracji ze strony Białorusi.
Młodemu mężczyźnie towarzyszyli dwaj inni uchodźcy. W stanie wycieczenia trafili oni do szpitali w Suwałkach i w Augustowie.
Przez kilka godzin funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z strażą pożarną, wojskiem i policją prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w rozlewisku rzeki Supraśl przy granicy polsko-białoruskiej, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Ostatniej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 243 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano jednego nielegalnego imigranta, obywatela Syrii - poinformowała w sobotę (18.09) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.
Nasza wschodnia granica jest strzeżona w sposób rzetelny - powiedział w czwartek (16.09) szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Powinniśmy jednak zachować absolutną czujność i ostrożność, bo Federacja Rosyjska i Białoruś są krajami nieprzewidywalnymi i agresywnymi" – dodał.