Radio Białystok | Wiadomości | 311 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
311 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowali w środę (15.09) funkcjonariusze Straży Granicznej - przekazała w czwartek (16.09) ppor. Anna Michalska.
W środę Straż Graniczna ujawniła 311 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 2 nielegalnych imigrantów. Obaj byli obywatelami Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono.
Ponadto pogranicznicy zatrzymali 6 cudzoziemców za pomocnictwo. Byli to 2 obywatele Rumunii, 2 Rosji i po jednym z Ukrainy i Tadżykistanu
– wyjaśniła ppor. Anna Michalska.
Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.
Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.
Powstaje płot na granicy z Białorusią
Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Instalacja ma uniemożliwić dostanie się do Polski przybyszów z Bliskiego Wschodu przywiezionych na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im także powrót na Białoruś. Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concertina, ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia.