Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku trwa proces ws. pseudokibiców piłkarskich - zeznawał policjant zajmujący się ich przestępczością

W Białymstoku trwa proces ws. pseudokibiców piłkarskich - zeznawał policjant zajmujący się ich przestępczością

8.09.2021, 14:25, akt. 14:37

Białostocki policjant zajmujący się przestępczością grup pseudokibiców piłkarskich zeznawał w środę (08.09) w procesie osób związanych z tym środowiskiem, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn, czy propagowanie faszyzmu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Akty oskarżenia obejmują łącznie 46 osób

Dwa obszerne akty oskarżenia białostockiej delegatury Prokuratury Krajowej, połączone przez sąd w jedną sprawę, obejmują łącznie 46 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok. Sprawa odbywająca się przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ma charakter wielowątkowy, bo dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych w latach 2009-2013.

Chodzi m.in. o organizowanie bójek (tzw. ustawek) z pseudokibicami innych klubów sportowych, również z regionu, propagowanie ustroju faszystowskiego oraz czerpanie korzyści z prostytucji; są też zarzuty dokonania innych przestępstw np. bezprawnego pozbawienia wolności w celu, np. wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych, czy rozliczeń.

Według prokuratury, przestępstwa były popełniane w różnych składach osobowych; niektóre z osób mają w zarzutach pojedyncze czyny, np. udział w bójce z pseudokibicami innych klubów sportowych, inne - również kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Tzw. ustawki objęte zarzutami, to m.in. bójka w stolicy z pseudokibicami Legii Warszawa z sierpnia 2011 roku, czy podobne starcie z pseudokibicami Piasta Gliwice z maja 2013 roku na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem, ale są też takie bójki np. z pseudokibicami Sparty Augustów, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola, czy Chełmianki Chełm.


Część oskarżonych odpowiada przed sądem za propagowanie faszyzmu

Część oskarżonych odpowiada też przed sądem za propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz za to, że z pobudek rasistowskich i narodowościowych popełniali przestępstwa. Chodziło m.in. o napaści i pobicia na tym tle, ale również np. malowanie na murach: "SS", "NSDAP", "Jude raus!" "White power", swastyk, czy innych symboli faszystowskich, albo publiczne okrzyki: "Nie przepraszam za Jedwabne".

Pojawia się m.in. sprawa meczu finału piłkarskiego Pucharu Polski z udziałem Jagiellonii i Pogoni Szczecin z maja 2010 roku w Bydgoszczy; według śledczych, podczas inscenizowanych zdjęć grupowych niektórzy białostoccy pseudokibice wznosili rękę w geście faszystowskiego powitania.

Kolejna grupa zarzutów to uprowadzenia i pobicia, kwalifikowane jako bezprawne pozbawienie wolności i uszkodzenie ciała. Według śledczych chodziło np. o zemstę za kradzież sterydów, czy rozliczenia finansowe. Są też zarzuty nakłaniania do prostytucji i czerpania z takiej działalności korzyści finansowych.

Oskarżeni byli obecni w sądzie na pierwszej rozprawie, na kolejne stawiają się jedynie ich obrońcy. W środę sąd przesłuchał białostockiego policjanta, który zajmuje się w komendzie miejskiej przestępczością pseudokibiców.

Funkcjonariusz - sąd nakazał dziennikarzom zmienić nawet jego głos w ewentualnych relacjach - mówił, że na podstawie zdjęć i nagrań z innych komend policji na terenie kraju identyfikował osoby biorące udział w tzw. ustawkach grup pseudokibicowskich.

"Było tych osób sporo, kojarzę nazwiska osób, które były dzisiaj odczytywane" - mówił świadek. Pytany o zakres obowiązków służbowych powiedział, że pracuje w referacie zwalczania przestępczości pseudokibiców, jest obecny na meczach piłkarskich również tam, gdzie ci pseudokibice jeżdżą na spotkania wyjazdowe, bierze udział w zabezpieczeniach zgromadzeń publicznych tego środowiska, choćby w ich obchodach świąt narodowych.

Pytany, jak wyglądało rozpoznanie, a potem ustalanie danych personalnych osób podejrzanych o przestępstwa, mówił, że podstawą była wiedza doświadczonych funkcjonariuszy, ale też np. policyjne bazy danych. Przyznał, że mógł być też obecny podczas legitymowania takich osób. Sąd odczytywał również obszerne zeznania świadka ze śledztwa.

Sąd wyznaczył kolejne terminy rozpraw na drugą połowę października.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozpoczął się duży proces związany z przestępczością pseudokibiców piłkarskich

17.05.2021, 12:17

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (17.05) proces kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców piłkarskich, którym prokuratura zarzuciła szereg przestępstw, w tym czerpanie korzyści z prostytucji, pobić czy propagowania faszyzmu.


Białystok: Kibice Jagiellonii skazani za udział w bójce

13.01.2015, 17:17

6 pseudokibiców Jagiellonii Białystok prawomocnie skazanych za udział w bójce z fanami innych drużyn piłkarskich.


Białystok: Czterech pseudokibiców Jagiellonii skazanych za napaść na policjantów domaga się uniewinnienia

5.12.2014, 12:39

W piątek w Białymstoku odbył się proces apelacyjny ws. pseudokibiców Jagiellonii Białystok skazanych za napaść na policjantów.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok