Radio Białystok | Wiadomości | XXI Trialog w Krynkach - dyskusje o feminizmie, kulturze, sztuce i polityce
Były dyskusje o feminizmie, kulturze białoruskiej, ale też sztuce i polityce. W Krynkach odbył się XXI Trialog, coroczne spotkanie intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej.
Prelegentkami były same kobiety – artystki, poetki, działaczki. Tegoroczne motto spotkania w Krynkach to: „BIAŁORUŚ TO KOBIETA. PRZEBUDZENIE NIEBIESKOOKIEJ CIERPIĘTNICY”. Większość stereotypów i mitów dotyczących narodowego charakteru Białorusinów nosi kobiece zabarwienie: kochająca, czuła, łagodna, życzliwa, pracowita, ale także skrzywdzona, poniżona, czy ciężko doświadczona. By zaistnieć i być usłyszaną, niemal każda z kobiet musiała być więc dwa razy mądrzejsza, śmielsza i bardziej uzdolniona niż mężczyźni.
Trialog rozpoczął się od wernisażu wystawy w Galerii Krynki „Kiedy formy staja się podstawą” w piątek, a w sobotę w siedzibie Fundacji Villa Sokrates odbywały się dyskusje o literaturze, kulturze i polityce. Trialog zakończył o 19:00 koncert Karoliny Cichej i Spółki, a także zespołu SHUMA.
Coroczne spotkania w Krynkach zapoczątkował białoruski pisarz Sokrat Janowicz. Po jego śmierci w 2013 roku organizację przejęła Fundacja Villa Sokrates.
XXI Trialog w Krynkach odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia.
Wystawa "Słodkie słomiane życie" wybitnego białoruskiego artysty konceptualnego Artura Klinawa w Galerii Krynki zainaugurowała w piątek (06.09) XX Trialog.
Emigracja, diaspora, aktywność Białorusinów mieszkających poza swym krajem. Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy XIX Trialogu w Krynkach.
Jakie miejsce zajmuje białoruska kultura w świecie? Między innymi o tym dyskutują uczestnicy XIX Trialogu w Krynkach.