Radio Białystok | Wiadomości | Wszystko wskazuje na to, że studenci białostockich uczelni nowy rok akademicki rozpoczną w trybie stacjonarnym
Ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że studenci białostockich uczelni nowy rok akademicki rozpoczną w trybie stacjonarnym. Taką możliwość daje uchylenie przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni.
Ostateczna decyzja należy do władz uczelni. W Białymstoku, w przypadku trzech największych, trwają prace nad tym, jak zorganizować nowy rok akademicki.
Uniwersytet w Białymstoku planuje w zdecydowanej większości powrót do zajęć stacjonarnych. Może się jednak zdarzyć, że w niektórych przypadkach wykłady będą on-line, na przykład wtedy, gdy w dużej grupie nie będzie możliwości, by zachować dystans społeczny.
Podobne plany ma Politechnika Białostocka. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej czytamy m.in., że "z większością zajęć dydaktycznych wracamy w mury uczelni, a jeżeli wymóg dystansu społecznego nie zostanie zniesiony, wykłady oraz inne zajęcia w dużych grupach, będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość". Jest też informacja, że "rozkłady zajęć zostaną zorganizowane tak, aby w zależności od rozwoju sytuacji sanitarno-epidemicznej, proces kształcenia można było zamienić w sposób płynny na hybrydowy lub całkowicie zdalny".
Decyzji co do sposobu kształcenia w nowym roku akademickim nie ma na razie na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jego władze czekają jeszcze na rozporządzenie ministra zdrowia, bo uczelnia podlega nie tylko Ministerstwu Edukacji i Nauki, ale też Ministerstwu Zdrowia.
Podobnie jak inne uczelnie w województwie podlaskim, nabór uzupełniający rozpoczęła także Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Są jeszcze wolne miejsca na białostockich uczelniach publicznych. Nabory uzupełniające rozpoczęły się już na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i Politechnice Białostockiej, a wkrótce ogłosi je także Uniwersytet w Białymstoku.
Do 3 września firmy mogą składać oferty na zaprojektowanie i budowę wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowała uczelnia. To czwarty przetarg w tej sprawie, ostatni został unieważniony z powodów formalnych.
Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju m.in. po to, by ocenić jej potencjał. Tylko w ubiegłym roku z NCBR uczelnia dostała prawie 43 miliony złotych dofinansowania.