Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na poniedziałek
Spotkania z muzyka dawną w Białymstoku, wystawa "Ku Niepodległej" w Sejnach i konkurs literacki - to nasze propozycje na poniedziałek.
Julliet EM Festival
To wydarzenie jest propozycją spotkania z muzyką dawną wykonywaną przez wirtuozów instrumentów historycznych. W Białymstoku trwa 13. Julliet EM Festival - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej. Impreza ma formę hybrydową - w programie są zarówno koncerty z publicznością, jak i projekty w sieci.
W tym roku hasłem przewodnim festiwalu są "Demistyfikacje". - Nawiązuje ono do fenomenu mieszania się faktu i rzeczywistości wyobrażonej w kulturze, w tym wykonawstwie historycznym muzyki dawnej - tłumaczą organizatorzy.
W poniedziałek (23.08) koncert "Reminiscencje". Początek o 19:00. W programie kompozycje H.I.F. Bibera, J.J. Frobergera i J.S. Bacha. Wśród wykonawców są: Martyna Pastuszka, Anna Urszula Kucharska, Krzysztof Firlus, Tomasz Pokrzywiński.
Julliet EM Festival potrwa do 12 września.
Wystawa "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej"
W parku w Sejnach w poniedziałek o 12:30 otwarcie wystawy "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej". Ekspozycja składa się z 14 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości w obecnym województwie podlaskim.
Konkurs literacki
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ogłosiła otwarty konkurs literacki na opowiadanie inspirowane twórczością Stanisława Lema. Utwór, obok elementów fantastycznych, powinien nawiązywać również do historii Łomży.
Zgłaszane prace (do czterech stron maszynopisu) nie mogą być wcześniej publikowane ani nagrodzone w konkursach literackich. Autorzy powinni je nadsyłać do 1 października na adres e-mail: wypozyczalnia@mbp-lomza.pl.
Festiwal prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
Właściwości zdrowotne roślin, ale też zwyczaje związane z zakończeniem żniw, można poznać w niedzielę (15.08) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Do późnych godzin popołudniowych potrwa tam festyn etnograficzny "Podlaskie ziołami pachnące" - w programie są m.in. warsztaty, pokazy i koncerty.
Dyskusje, pokazy filmowe, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i koncerty - w uroczysku Boryk koło Gródka w piątek (6.08) wystartował Festiwal przebudzonych "Tutaka".