Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek
"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.
Festiwal "Wschód Kultury-Inny Wymiar"
Trwa Festiwal "Wschód Kultury-Inny Wymiar" w Białymstoku. Dziś o 17:00 w Centrum Zamenhofa otwarcie wystawy Stepana Rudika "Ukraina” i spotkanie z autorem oraz Ryszardem Kupidurą.
UKRAINA to stan umysłu i ducha. To wartości, historia, pamięć i współczesny świat, rozwijający się w oszałamiającym tempie, zmieniający rzeczywistość, krajobrazy i umysły ludzi. To także losy każdego człowieka i jego życie, losy całego narodu i kraju. UKRAINA to niezależność, wojna, polityka, oligarchia, emeryci i emerytury, apteki i lekarstwa, religia, rewolucja, bieda, mnóstwo drogich aut, niesprawiedliwość i korupcja, bezprawie, beznadzieja, nienawiść. Ludzie pragną stabilności i pokoju. Starają się przeżyć, zamiast po prostu żyć.
W projekcie UKRAINA Stepan Rudik pokazuje przekrój życia: kulturalnego, politycznego, wojennego, codziennego – państwa i jego obywateli. Fotografia jest ponadczasowa. Bez związku z określonym miejscem czy wydarzeniem; jest alegorią, metaforą, symbolem, hieroglifem, kodem. W swoim minimalizmie obrazuje cały świat z jego paradoksami, absurdami i chaosem.
Wystawa "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży"
O 18:00 zaplanowano wernisaż plenerowej wystawy "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży” przy ulicy Kozłowej. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwszą jest wystawa "Szlakiem przydrożnych kapliczek gminy Suchowola” przygotowana przez Centrum Trzech Kultur, drugą – wystawa „Wiejskie krzyże Białegostoku” przygotowana we współpracy Białostockiego Ośrodka Kultury i CTK.
Pozornie to dwa odległe od siebie światy, jednak po uważniejszym spojrzeniu widać, że więcej je łączy niż dzieli. Poza zbliżonymi funkcjami i intencjami, np. ochronną czy dziękczynną, obiekty łączy też ich wiejskie pochodzenie. Najbardziej zauważalna różnica to ich otoczenie – wiejskie krajobrazy kontrastują z blokami i chodnikami. Warto też podkreślić, że o ile kapliczki nadal pełnią swoje funkcje, to krzyże – choć przeważnie zadbane – raczej już nie pełnią ważnych lokalnie funkcji sakralnych.
Forma zdjęć nieprzypadkowo nawiązująca do Instagrama ma szansę przybliżyć odbiorcom tematykę pozornie związaną wyłącznie z przeszłością.
Koncert w Forum
A o 19:30 koncert w sali Kina Forum. Zagra Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni.
Podczas wspólnego koncertu wykonają kaszubskie pieśni pogrzebowe. Ideą projektu jest unikatowe połączenie interpretacji pieśni tradycyjnych z formą współczesnego jazzującego brzmienia.
Spektakl „Romans”
A o 20:00 Natalia Sakowicz pokaże spektakl "Romans” – to w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej. Opowieść o obietnicy przygody i ekscytującej podróży w nieznane w której nie wiesz, co cię czeka. Bohaterka przedstawienia pyta o to czego pragniemy i czy warto zatracić się w miłości?
Cykl Katedralnych Koncertów Organowych
Trwa wakacyjny cykl Katedralnych Koncertów Organowych. Dziś o 19:15 wystąpi Ryszard Superczyński instrumentalista z Gniezna. To absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego.
W 1994 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii za wykonanie utworów J.S. Bacha. Teraz Ryszard Superczyński pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, gdzie prowadzi klasę organów. Jest także nauczycielem organów w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Występował jako solista i kameralista na festiwalach muzyki organowej i kameralnej w Polsce i na Litwie. Nagrał płytę z Poznańskim Chórem Katedralnym. W 2005 roku został tytularnym organistą Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie i akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Popularyzator muzyki organowej i kameralnej w Gnieźnie i regionie.
"Gwiazdy Stand-up'u na żywo!"
A w Auli koncertowej WSFiZ w Białymstoku, przy Ciepłej dziś "Gwiazdy Stand-up'u na żywo!".
Zebrani na jednej scenie i podzieleni na 3 ekipy laureaci: Paki, Podlasianki, Ludzika, One Man Show, Mulatki i wielu innych słynnych festiwali, gwiazdy Comedy Central i telewizyjnych programów rozrywkowych, wystąpią razem w nowym, szalonym projekcie!
Na pierwszy ogień idą ci, którzy do tej pory byli znanymi kabareciarzami, aktorami, komikami i swoimi występami od wielu lat rozpalali publiczność do czerwoności: Damian Kubik, Krzysztof Szubzda, Krzysztof Kamyszek, Arkadiusz "Pan" Pawłowski, Aleksandra Nieśpielak i Bartek Brzeskot.
Obśmiewać będą tematy polityczne, odchudzanie i stosunki damsko-męskie.
To ma być eksplozja dobrego humoru! Początek o 19:00 w Auli koncertowej WSFiZ w Białymstoku.
Akcja “Podziel się książką"
Chodzi o to by promować czytelnictwo i ideę bezinteresownego dzielenia przeczytanymi książkami. Esperancka Filia Książnicy Podlaskiej i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają do wspólnej akcji “Podziel się książką”.
Każdy z nas może przynieść dowolną książkę ( to nie musi być książka w esperanto), wymienić ją na inny tytuł, albo po prostu zostawić przeczytany egzemplarz. Kto nie ma książek do oddania możne przyjść by poczęstować się nowym tytułem, ale trzeba go wybrać z książek przyniesionych przez innych czytelników.
Akcja “Podziel się książką” odbywa się dziś (20.08) i w przyszłym tygodniu od wtorku do piątku (24.08-27.08) w godzinach od 12:00 do 17:00 w Filii Książnicy Podlaskiej nr 14 Esperanto-Libraro przy ul. Warszawskiej 19.
Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach
W Muzeum Historycznym w Białymstoku trwa Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach. Tematem tegorocznego spotkania jest: "Położenie społeczne ludności tatarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej od XVI-XXI wieku". Wstęp wolny.
Koncert trio akustycznego Blue Ark
W Kawiarni Lalek w Białymstoku dziś koncert trio akustycznego Blue Ark - ludzi z pasją do grania i zamiłowania do muzyki. Wokalistka, Anna Bezubik była uczestniczką programu "Szansa na Sukces" - obdarzona jest niskim, charyzmatycznym altem.
Usłyszymy znane utwory w interpretacji zespołu. Początek koncertu o 20:00.
Spektakl "Sztuczki
W sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach dziś spektakl "Sztuczki" w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia.
To największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów. Początek przedstawienia o 19:00.