Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSZ: wzmacniamy ochronę wschodniej granicy, żeby zapobiec nielegalnej migracji
Dodatkowi funkcjonariusze SG, żołnierze Wojska Polskiego, zabezpieczenie drutem kolczastym, stały monitoring i patrole - jak podaje MSWiA, w ostatnim czasie trwają intensywne działania, które mają chronić polsko-białoruski odcinek granicy państwowej.
"To wygląda na zorganizowaną akcję"
- Odnotowujemy wzrost presji migracyjnej z Bliskiego Wschodu i wygląda to na akcję, która jest zorganizowana - tak o sytuacji na granicy Polski z Białorusią mówił w środę (18.08) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
- Jest to sytuacja analogiczna do tej, z jaką mierzą się także Litwini na swoim odcinku granicy z Białorusią - podkreślił Paweł Jabłoński. - Analizujemy tę sytuację, monitorujemy, wzmacniamy ochronę naszej granicy po to, żeby zapobiec nielegalnej migracji. To jest nasz absolutny priorytet, żeby nasza granica była zabezpieczona - zapewniał. - Wygląda to rzeczywiście na akcję, która jest zorganizowana, ale podejmujemy wszystkie środki, żeby przeciwdziałać negatywnym dla nas skutkom, tzn. żeby uszczelniać naszą granicę - dodał wiceszef MSZ.
Dodatkowi funkcjonariusze, żołnierze i zasieki
Próby nielegalnego przekroczenia dotyczą głównie odcinka granicy, który chroni Podlaski Oddział Straży Granicznej. - Najbardziej narażony jest odcinek o długość 187 km - podkreśla resort.
- Do działań na tym odcinku zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego - informuje MSWiA. Do ochrony granicy Straż Graniczna wykorzystuje techniczne urządzenia obserwacyjne, dzięki czemu może natychmiast reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy.
MSWiA podkreśla także, że granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych. Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż rzek lub zbiorników wodnych, wykorzystywane są jednostki pływające.
Dodatkowo straż korzysta z wież obserwacyjnych wyposażonych w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdów obserwacyjnych, przenośnych kamer termowizyjnych czy gogli noktowizyjnych. Ponadto ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy, w planie jest kolejne 50 km.
Prawie 100 km na granicy polsko-białoruskiej. Za chwile dalsze 50 km pic.twitter.com/pkR78Uk5Sh
— Maciej Wąsik ???????? (@WasikMaciej) August 18, 2021
- Jeśli zajdzie taka potrzeba, na miejsce mogą zostać skierowani kolejni żołnierze oraz funkcjonariusze Policji z garnizonów lubelskiego i podlaskiego - poinformował resort.
Pomoc dla Litwy
Resort zapewnia, że funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej są w ciągłym kontakcie ze swoimi partnerami na Litwie. W ramach wsparcia organizowanego przez Agencję FRONTEX Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy oraz śmigłowiec Kania.
Białoruscy żołnierze nielegalnie przekroczyli granicę z Litwą, wypychając imigrantów [wideo]
Na prośbę strony litewskiej Policja pod koniec sierpnia skieruje 50 funkcjonariuszy do wsparcia tamtejszych służb.
"Wojna hybrydowa" na granicach Białorusi z UE
W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".
Po tym jak Litwa przyjęła przepisy umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.
Tylko w sierpniu tego roku 2100 imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 1342 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś, 758 cudzoziemców trafiło natomiast do zamkniętych ośrodków w Polsce.
Rada Ministrów przyjęła także przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Celem zmian - jak wskazało CIR - jest dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE.