Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje na wtorek
"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.
Wakacje w Muzeum Historycznym w Białymstoku
Trwają wakacje i wciąż możemy zaglądać do różnych oddziałów Muzeum Podlaskiego by korzystać ze specjalnie przygotowanych na lato wystaw, prezentacji i warsztatów...
I tak w Muzeum Historycznym w Białymstoku możemy dowiedzieć się jak mieszkali bogaci białostoczanie sto lat temu i jakimi przedmiotami się otaczali. Możemy zwiedzić wystawę „W białostockiej kamienicy” i zobaczyć jak wyglądały dawne meble, lampy i zegary. Sprawdzimy, który mebel był najważniejszy w gabinecie pana domu oraz jak spędzano czas w salonie.
Chętni mogą sami urządzić wnętrza dawnego mieszczańskiego domu, aranżując historyczny "domek dla lalek".
A już w środę (18 sierpnia) w Muzeum Historycznym o godz. 11 możemy poznać "Sekrety dawnej urody".
Jakich kosmetyków używały dawniej panie, by pięknie wyglądać? Co robiły, by mieć zdrową cerę i lśniące włosy? Jak pachną perfumy sprzed stu lat? Porozmawiamy o tym, jak dbały o zdrowie i urodę przedwojenne elegantki. Zajrzymy do buduaru jednej z nich i obejrzymy najważniejszy mebel – toaletkę wraz z niezbędnymi przyborami. Odwiedzimy też salon fryzjerski w Hotelu Ritz. A w części warsztatowej można będzie przygotować aromatyczną sól, idealną do relaksującej kąpieli.
Zajęcia interaktywne w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
Jeśli zdecydujemy się wybrać poza Białystok to w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy czekają na odwiedzających zajęcia interaktywne.
"Dawne gry i zabawy towarzyskie" - tu w programie między innymi: krokiet, wolant, ślepa babka, strzelanie z łuku, bańki mydlane. Dodatkowa atrakcja: tworzenie portretów techniką konturową (shilouette).
"Iluminacje i lampiony" to zajęcia podczas których uczestnicy wysłuchają opowieści o powstaniu i tradycji oświetlania i dekorowania otoczenia lampionami. Ukoronowaniem spotkania będzie wykonanie własnego, niepowtarzalnego lampionu.
A miłośnicy przyrody mogą wziąć udział w zajęciach w parku z zeszytem-przewodnikiem, zawierającym informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku. Chęć udziału w zajęciach trzeba wcześniej zgłosić telefonicznie w Muzeum.
Gra miejska w Tykocinie
A Muzeum w Tykocinie proponuje grę miejską "Na tropach królewskiego skarbu". Gra skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, rodzin jak i grup przyjaciół. Jednocześnie w zabawie może uczestniczyć sześć, maksymalnie czteroosobowych zespołów. Gra rozpoczyna się przy Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Uczestnicy otrzymają karty gry i wyruszą w podróż, która poprowadzi ich do najcenniejszych zabytków i najciekawszych zakątków miasta.Udział w grze można zgłaszać mailowo: synagoga@muzeum.bialystok.pl oraz bezpośrednio w Muzeum w Tykocinie.