Radio Białystok | Wiadomości | Katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
W Kościele Katolickim w niedzielę (15.08) uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana świętem Matki Bożej Zielnej.
Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa. Wierni dziękują w ten sposób za pomoc w ciężkiej pracy na roli i za opiekę nad plonami. Uroczystość Wniebowzięcia Maryi to również dzień odpustu parafialnego w białostockiej katedrze.
O 11:00 administrator archidiecezji białostockiej - biskup Henryk Ciereszko przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 101. rocznicę Cudu nad Wisłą.
Święto 15 sierpnia wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nieskażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku, przez papieża Piusa XII, w odpowiedzi między innymi na prośbę polskich biskupów. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane od wieków w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.
W Polsce święto Wniebowzięcia jest obchodzone od X stulecia, kiedy do naszego kraju dotarło chrześcijaństwo. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Przynoszone przed ołtarz są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy i prośbą, aby Matka Boża błogosławiła plonom.
Uroczysty apel i pokaz sprzętu wojskowego. Tak w Białymstoku przebiega Święto Wojska Polskiego. Uroczystości organizowane są również w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego.
Zbiory traw i kukurydzy raczej dobre, a ogródki warzywne są zniszczone przez różne szkodniki - tak ocenia tegoroczny plon wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski i zaprasza na coroczne obchody Dni Puńska i Zielnej, powiązane z dożynkami.
Jak co roku z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach na Suwalszczyźnie ma miejsce największy w regionie jarmark. Odbywa się on już od 200 lat.
Wyrzutnie Spike, transportery Rosomak czy armato-haubice Krab to tylko niektóre atrakcje pikniku wojskowego w Suwałkach pod hasłem "Zostań żołnierzem RP".
Po raz dziewiąty z Białegostoku ruszyli rowerami na Jasną Górę. Uczestnicy rowerymki każdego dnia do pokonania mają ponad 70 kilometrów.
Wczoraj wyruszyli ze Świętej Wody, dziś (27.06) dotarli do Różanegostoku. Ponad 200 pątników zakończyło pieszą pielgrzymkę do różanostockiego sanktuarium. Dziś odbyły się tam również uroczystości z okazji 40-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej.
Dla wielu białostoczan to okazja do odkurzenia fotografii sprzed lat, ale też przypomnienia najważniejszych myśli Ojca Świętego i odświeżenia swojego życia duchowego. Mija 30 lat od wizyty Jana Pawła II w Białymstoku.