Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy potwierdzili już kilkanaście przypadków występowania dwóch wariantów koronawirusa u jednej osoby
Naukowcy z Białegostoku wykryli już kilkanaście przypadków występowania dwóch wariantów koronawirusa w próbce pobranej od jednej osoby. Na razie nie wiadomo jak dochodzi do takiej koinfekcji i jakie może mieć ona skutki dla zakażonych.
Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, na ponad dwa tysiące przeanalizowanych próbek, w przynajmniej 11 przypadkach stwierdzono jednoczesne występowanie budzących niepokój wariantu Alfa i obecnie dynamicznie rozprzestrzeniającego się wariantu Delta. Tymczasem we wcześniejszej fazie pandemii nie obserwowano podobnych przypadków takich koinfekcji.
Jak wynika z hipotezy roboczej zespołu badaczy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej – obserwowane przypadki kilku wariantów koronawirusa w jednej próbce mogą być skutkiem wypierania poprzedniego szczepu przez dominującą, bardziej zakaźną mutację wirusa.
Jednak na tym etapie naukowcy nie są w stanie określić w jaki sposób dochodzi o infekcji dwoma wariantami jednocześnie i czy może mieć to wpływ na przebieg choroby. Nie wiadomo też czy takie koinfekcje mogą być transmitowane na innych ludzi oraz czy obecne szczepionki w takich przypadkach będą równie skuteczne jak teraz.
Badania na ten temat trwają.
W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej wraz z warszawskim Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego będą poszukiwać nowych przeciwutleniaczy. Badacze właśnie otrzymali 1,6 mln zł dofinansowania z konkursu Narodowego Centrum Nauki.
Nowy lek na raka jelita grubego opracowywać będzie dr Sofia Gama z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Zdobyła grant w wysokości ponad miliona 800 tys zł z Narodowego Centrum Nauki.