Radio Białystok | Wiadomości | Propozycje kulturalne na weekend

Propozycje kulturalne na weekend

autor: Olga Gordiejew

31.07.2021, 07:53, akt. 10:20

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

Tykocińska Akademia Kresów 2021, fot. Sylwia Krassowska
Tykocińska Akademia Kresów 2021, fot. Sylwia Krassowska

13. Julliet EM Festival


Ten festiwal jest propozycją spotkania z muzyką dawną na najwyższym poziomie. W Białymstoku (31.07) rozpoczyna się 13. Julliet EM Festival - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.

Impreza będzie miała formę hybrydową, czyli koncerty z publicznością oraz projekty w sieci. W internecie pojawią się eksperymentalne wydarzenia stylizowane na formy dziennikarstwa radiowego. A już dziś podczas inauguracji festiwalu królować będzie forma klasyczna, czyli koncert na żywo.

O 17:00 przed Galerią Sleńdzińskich przy ulicy Legionowej zagra dyrektor arktyczna festiwalu Anna Urszula Kucharska. Zaprezentuje na klawesynie "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha.

Koncert będzie retransmitowany jutro o 19:00 w sieci.


Festiwal filmowy - Tykocińska Akademia Kresów


Dziś (31.07) o 10:00 w Kinie Hetman zobaczymy dwa filmy Janusza Majewskiego: "Album Fleischera" i "Upiór w kuchni".

Po seansach zaplanowano też rozmowę z reżyserem.

W południe rozpocznie się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazana na zapomnienie. Polskie aktorki na emigracji” - to w sali rycerskiej Alumnatu.

O 13:00 zobaczymy krótkie formy filmowe Janusza Majewskiego: "Jazz Poland", "Awatar", "Ja gorę".

O 16:00 zaplanowano wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku i film "Korczak" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

O 21:30 w Kinie Nocnym: "C.K. Dezerterzy" to na Rynku w Tykocinie.

A już jutro (1.08) o 11:00 Tykocin w historii osadzony - poznamy historię uratowanej w Tykocinie żydowskiej dziewczynki, późniejszej wicerektor Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

O 12:30 zobaczymy "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Kinie Hetman. A o 16:00 "Ziemię obiecaną".

O 20:30 Tykociński Teatr Amatorski pokaże spektakl "Rozmowy z panią Mortis" w sali OSP w Tykocinie.

O 21:30 w niedzielnym Kinie nocnym "Złoto Dezerterów" w reżyserii Janusza Majewskiego - na Rynku w Tykocinie.


Podlasie SlowFest


W Supraślu nieśpieszny weekend z Festiwalem Podlasie SlowFest.

I tak już dziś w południe (31.07) w Domu Ludowym zaplanowano warsztaty "Rękodzieło pod parasolem".

A o 20:00 rozpocznie się koncert "Vila Madalena" - również w Domu Ludowym.

Jutro (1.08) czeka nas wieczór poetycko-pisarski. Spotkanie z Piotrem Janickim i Krzysztofem Puławskim. Ich literackie fascynacje oraz różne inne dźwięki w Domu Ludowym. Początek o 18:00.


WERTEP


Po regionie podróżuje też teatralny WERTEP.

Dziś (31.07) artyści odwiedzą Bielsk Podlaski, spotkamy ich w Parku Królowej Heleny. Jutro "Wertep" (1.08) zatrzyma się w Narwi, w przystani kajakowej nad rzeką Narew. W obydwu miastach zobaczymy o 14:00 Teatr Opowieści Wszeliniejakich.

O 15:45 Teatr w Lesie pokaże "Dziadka do orzechów".

O 17:00 Teatr Malowany Piosenkami  i "Opowieści z szafy".

Później zobaczymy Teatr Przedmieście z "Kronikami podwórkowymi" i Fundację Sztukmistrze ze spektaklem "Zgubowisko".

O 20:00 Teatr Pantomimy Mimo pokaże przedstawienie "Pan i Pani O!" a o 21:00 Teatr AKT "IN BL".

 

Sztuka w Naturze przy Domu Ludowym w Sokolu


Dziś czeka nas kolejna odsłona pierwszej edycji festiwalu przyrodniczego Sztuka w Naturze przy Domu Ludowym w Sokolu.

Slajdy z łosiami pokażą Piotr Dombrowski i Paweł Średziński.

Adam Zbyryt opowie o ptakach Puszczy Białowieskiej. Wojtek Koronkiewicz przyjedzie na rowerze i opowie o podróżach do świętych źródeł Podlasia, będzie też Ania Kamińska i opowieść o Simonie Kossak.

Godzinowy rozkład jazdy w Sokolu:

O 9.00 – spacer ornitologiczny z Adamem Zbyrytem po Puszczy Knyszyńskiej. Zbiórka o 8.45 przy Domu Ludowym w Sokolu.

O 10.00 – wycieczka krajoznawczo-rowerowa z Wojciechem Koronkiewiczem, autorem książki „Z Matką Boską na rowerze”, z Supraśla do Sokola. Zbiórka w Supraślu, przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

O 11.00 otwarte warsztaty garncarskie dla rodzin z dziećmi.

O 14.00 spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem autorem książki „Z Matką Boską na rowerze”.

O 17.00 „Ptaki Puszczy Białowieskiej” – spotkanie z Adamem Zbyrytem i pokaz slajdów Adama Wajraka.

O 18.30 spotkanie z Anną Kamińską wokół jej książek „Białowieża szeptem” i „Simona”.

O 20.30 spotkanie z Piotrem Dombrowskim i Pawłem Średzińskim, autorami książki „Łoś”, pokaz slajdów.

Jutro (1 sierpnia) już o 7:00 „Poranek w Puszczy” spacer z Ewą Kraśnicką i Adamem Sacharewiczem pracownikami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (zbiórka – stacja kolejowa Sokole Białostockie)

O 10.00 Małgorzata Charyton zaproponuje "Terapię lasem".

O 13.00 zobaczymy „Nasze Góry” film Kobasa Laksy, będzie też spotkanie z reżyserem.

O 15.00 rozpocznie się promocja wydawnictwa Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku „Białostoccy mistrzowie sztuk pięknych na falach eteru”.

A o 16.00 spotkanie poświęcone twórczości fotograficznej Marka Doleckiego.

O 17.00 „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej” poprowadzą nas Janusz Kupryjanowicz i Marek Konarzewski.

O 18.00 Agnieszka Pilecka i Cezary Werpachowski powiedzą „Jak puszczańskie goździki zaprowadziły ich na Zanzibar”.

Około 19.30 zaplanowano ognisko i (nie)oficjalne zakończenie festiwalu.


Lato w Mieście


W ramach Lata w Mieście - Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG zaprasza na pełen melancholii, ale także absurdalnego humoru komediodramat.

W kinie plenerowym dziś "Niepamięć".

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji.

Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.

Pokazywana na festiwalu w Wenecji “Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (“Zabicie świętego jelenia”, “Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (“Być jak John Malkovich”, “Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata. Film był greckim kandydatem do Oscara.

Początek seansu o 21:00 na placu przy BOK-u, przy ul. Legionowej.


Warsztaty malarskie w Muzeum Podlaskim


W Muzeum Podlaskim w Ratuszu dziś warsztaty malarskie dla dorosłych "Weź siebie na warsztat".

To propozycja dla osób dorosłych, które chcą spróbować swoich sił przy malarskiej palecie. Inspiracją będzie przyroda i twórczość Antoniego Szymaniuka. Brak twórczego doświadczenia – mile widziany.


"Siabrouskaja Biasieda"


W amfiteatrze w Gródku - nad zalewem w Zarzeczanach - Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda". Gwiazdą wieczoru będzie zespół Czeremszyna.

Urozmaiceniem imprezy będzie występ dziecięcego zespołu taneczno-wokalnego Padlaski wianok oraz kapeli Batareja, która w repertuarze posiada muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Nie zabraknie znanych zespołów promujących muzykę białoruską tj. AS, Dobryje Grajki, czy Souvenir.

Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda" również będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez serwis YouTube. Początek imprezy o 17:00.


Książnica Podlaska - wirtualne spotkanie z Małgorzatą Berwid


Już jutro Książnica Podlaska zaprasza, szczególnie młodszych czytelników, na swój fanpage na Facebooku, na wirtualne spotkanie z Małgorzatą Berwid.

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego o 10:00 zobaczymy film "To moja tylko moja przytulanka".

Będzie to opowieść o prawdziwej historii siedmioletniej Marysi, której radosne dzieciństwo zostało przerwane przez wojnę.

Na podstawie książki "Wojenne lalki Marysi" będzie można się dowiedzieć, jak potęga dziecięcej kreatywności i nadziei pozwalała przetrwać mroczną codzienność okupacji. W nagraniu wykorzystano materiały archiwalne z Filmoteki Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.


Moc weekendowych atrakcji w Augustowie


W Augustowie dziś i jutro Kiermasz Rękodzieła - Augustynki.

Rynek Zygmunta Augusta stanie się prawdziwym rękodzielniczym centrum województwa podlaskiego – ręcznie robiona biżuteria, ceramika, tkaniny, poduszki, maskotki i inne cieszące oko i duszę drobiazgi wykonane ręcznie, według autorskich pomysłów. Wszystko to, uzupełnione o kulinarne wspaniałości, stanie się głównym punktem programu Augustynek.

To nie koniec "augustynkowych" atrakcji.

Dziś w południe wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Bystry” a o 14:00 na scenie wystąpi zespół Kapela Batareja z Białegostoku, która szczególnie  upodobała sobie folk Suwalszczyzny, Podlasia i Lubelszczyzny,

Muzyczną gwiazdą pierwszego dnia kiermaszu będzie Karolina Cicha (początek koncertu: godz. 18:00) jedna z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka grająca na kilku instrumentach jednocześnie. Jutro (1.08) poza kiermaszowymi stoiskami będzie czekać Kino Plenerowe z bezpłatnymi seansami dla dzieci oraz koncert Augustowskiej Orkiestry Dętej - to już o 16:00.

Jutro w Augustowie również koncerty Wakacyjnej Trasy Dwójki. Na scenie w augustowskim amfiteatrze pojawią się: Edyta Górniak, Kombi, Sound'n'Grace, Piękni i Młodzi, Oceana.

Początek koncertu o 20:00.

W Augustowie jutro również Plenerowe Studio PRB. I nasza wakacyjna akcja "Podlaskie To Tu!". Wprost znad jeziora Necko będziemy nadawać nasz program od 13:00 do 17:00. Będziemy przy plaży miejskiej, w okolicach parkingu Wyciągu Nart Wodnych.

Będzie można zobaczyć jak pracujemy, porozmawiać z nami. Podpowiemy również jak kulturalnie i aktywnie spędzić wakacyjny czas w Augustowie. Partnerem akcji jest Województwo Podlaskie.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wakacyjne propozycje kulturalne na piątek

30.07.2021, 10:13

Premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" na scenie Teatru Wierszalin, nowa wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, a także Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep - to tylko niektóre propozycje na kulturalny piątek.


Wakacyjne propozycje kulturalne na czwartek

29.07.2021, 09:08

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.





ZNAJDŹ NAS






abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok