Radio Białystok | Wiadomości | Propozycje kulturalne na weekend
"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.
13. Julliet EM Festival
Ten festiwal jest propozycją spotkania z muzyką dawną na najwyższym poziomie. W Białymstoku (31.07) rozpoczyna się 13. Julliet EM Festival - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.
Impreza będzie miała formę hybrydową, czyli koncerty z publicznością oraz projekty w sieci. W internecie pojawią się eksperymentalne wydarzenia stylizowane na formy dziennikarstwa radiowego. A już dziś podczas inauguracji festiwalu królować będzie forma klasyczna, czyli koncert na żywo.
O 17:00 przed Galerią Sleńdzińskich przy ulicy Legionowej zagra dyrektor arktyczna festiwalu Anna Urszula Kucharska. Zaprezentuje na klawesynie "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha.
Koncert będzie retransmitowany jutro o 19:00 w sieci.
Festiwal filmowy - Tykocińska Akademia Kresów
Dziś (31.07) o 10:00 w Kinie Hetman zobaczymy dwa filmy Janusza Majewskiego: "Album Fleischera" i "Upiór w kuchni".
Po seansach zaplanowano też rozmowę z reżyserem.
W południe rozpocznie się spotkanie z pisarzem Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazana na zapomnienie. Polskie aktorki na emigracji” - to w sali rycerskiej Alumnatu.
O 13:00 zobaczymy krótkie formy filmowe Janusza Majewskiego: "Jazz Poland", "Awatar", "Ja gorę".
O 16:00 zaplanowano wspomnienie o Wojciechu Pszoniaku i film "Korczak" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
O 21:30 w Kinie Nocnym: "C.K. Dezerterzy" to na Rynku w Tykocinie.
A już jutro (1.08) o 11:00 Tykocin w historii osadzony - poznamy historię uratowanej w Tykocinie żydowskiej dziewczynki, późniejszej wicerektor Uniwersytetu Waszyngtońskiego.
O 12:30 zobaczymy "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Kinie Hetman. A o 16:00 "Ziemię obiecaną".
O 20:30 Tykociński Teatr Amatorski pokaże spektakl "Rozmowy z panią Mortis" w sali OSP w Tykocinie.
O 21:30 w niedzielnym Kinie nocnym "Złoto Dezerterów" w reżyserii Janusza Majewskiego - na Rynku w Tykocinie.
Podlasie SlowFest
W Supraślu nieśpieszny weekend z Festiwalem Podlasie SlowFest.
I tak już dziś w południe (31.07) w Domu Ludowym zaplanowano warsztaty "Rękodzieło pod parasolem".
A o 20:00 rozpocznie się koncert "Vila Madalena" - również w Domu Ludowym.
Jutro (1.08) czeka nas wieczór poetycko-pisarski. Spotkanie z Piotrem Janickim i Krzysztofem Puławskim. Ich literackie fascynacje oraz różne inne dźwięki w Domu Ludowym. Początek o 18:00.
WERTEP
Po regionie podróżuje też teatralny WERTEP.
Dziś (31.07) artyści odwiedzą Bielsk Podlaski, spotkamy ich w Parku Królowej Heleny. Jutro "Wertep" (1.08) zatrzyma się w Narwi, w przystani kajakowej nad rzeką Narew. W obydwu miastach zobaczymy o 14:00 Teatr Opowieści Wszeliniejakich.
O 15:45 Teatr w Lesie pokaże "Dziadka do orzechów".
O 17:00 Teatr Malowany Piosenkami i "Opowieści z szafy".
Później zobaczymy Teatr Przedmieście z "Kronikami podwórkowymi" i Fundację Sztukmistrze ze spektaklem "Zgubowisko".
O 20:00 Teatr Pantomimy Mimo pokaże przedstawienie "Pan i Pani O!" a o 21:00 Teatr AKT "IN BL".
Sztuka w Naturze przy Domu Ludowym w Sokolu
Dziś czeka nas kolejna odsłona pierwszej edycji festiwalu przyrodniczego Sztuka w Naturze przy Domu Ludowym w Sokolu.
Slajdy z łosiami pokażą Piotr Dombrowski i Paweł Średziński.
Adam Zbyryt opowie o ptakach Puszczy Białowieskiej. Wojtek Koronkiewicz przyjedzie na rowerze i opowie o podróżach do świętych źródeł Podlasia, będzie też Ania Kamińska i opowieść o Simonie Kossak.
Godzinowy rozkład jazdy w Sokolu:
O 9.00 – spacer ornitologiczny z Adamem Zbyrytem po Puszczy Knyszyńskiej. Zbiórka o 8.45 przy Domu Ludowym w Sokolu.
O 10.00 – wycieczka krajoznawczo-rowerowa z Wojciechem Koronkiewiczem, autorem książki „Z Matką Boską na rowerze”, z Supraśla do Sokola. Zbiórka w Supraślu, przy siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
O 11.00 otwarte warsztaty garncarskie dla rodzin z dziećmi.
O 14.00 spotkanie z Wojciechem Koronkiewiczem autorem książki „Z Matką Boską na rowerze”.
O 17.00 „Ptaki Puszczy Białowieskiej” – spotkanie z Adamem Zbyrytem i pokaz slajdów Adama Wajraka.
O 18.30 spotkanie z Anną Kamińską wokół jej książek „Białowieża szeptem” i „Simona”.
O 20.30 spotkanie z Piotrem Dombrowskim i Pawłem Średzińskim, autorami książki „Łoś”, pokaz slajdów.
Jutro (1 sierpnia) już o 7:00 „Poranek w Puszczy” spacer z Ewą Kraśnicką i Adamem Sacharewiczem pracownikami Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (zbiórka – stacja kolejowa Sokole Białostockie)
O 10.00 Małgorzata Charyton zaproponuje "Terapię lasem".
O 13.00 zobaczymy „Nasze Góry” film Kobasa Laksy, będzie też spotkanie z reżyserem.
O 15.00 rozpocznie się promocja wydawnictwa Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku „Białostoccy mistrzowie sztuk pięknych na falach eteru”.
A o 16.00 spotkanie poświęcone twórczości fotograficznej Marka Doleckiego.
O 17.00 „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej” poprowadzą nas Janusz Kupryjanowicz i Marek Konarzewski.
O 18.00 Agnieszka Pilecka i Cezary Werpachowski powiedzą „Jak puszczańskie goździki zaprowadziły ich na Zanzibar”.
Około 19.30 zaplanowano ognisko i (nie)oficjalne zakończenie festiwalu.
Lato w Mieście
W ramach Lata w Mieście - Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG zaprasza na pełen melancholii, ale także absurdalnego humoru komediodramat.
W kinie plenerowym dziś "Niepamięć".
Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji.
Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.
Pokazywana na festiwalu w Wenecji “Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (“Zabicie świętego jelenia”, “Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (“Być jak John Malkovich”, “Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata. Film był greckim kandydatem do Oscara.
Początek seansu o 21:00 na placu przy BOK-u, przy ul. Legionowej.
Warsztaty malarskie w Muzeum Podlaskim
W Muzeum Podlaskim w Ratuszu dziś warsztaty malarskie dla dorosłych "Weź siebie na warsztat".
To propozycja dla osób dorosłych, które chcą spróbować swoich sił przy malarskiej palecie. Inspiracją będzie przyroda i twórczość Antoniego Szymaniuka. Brak twórczego doświadczenia – mile widziany.
"Siabrouskaja Biasieda"
W amfiteatrze w Gródku - nad zalewem w Zarzeczanach - Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda". Gwiazdą wieczoru będzie zespół Czeremszyna.
Urozmaiceniem imprezy będzie występ dziecięcego zespołu taneczno-wokalnego Padlaski wianok oraz kapeli Batareja, która w repertuarze posiada muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Nie zabraknie znanych zespołów promujących muzykę białoruską tj. AS, Dobryje Grajki, czy Souvenir.
Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda" również będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez serwis YouTube. Początek imprezy o 17:00.
Książnica Podlaska - wirtualne spotkanie z Małgorzatą Berwid
Już jutro Książnica Podlaska zaprasza, szczególnie młodszych czytelników, na swój fanpage na Facebooku, na wirtualne spotkanie z Małgorzatą Berwid.
Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego o 10:00 zobaczymy film "To moja tylko moja przytulanka".
Będzie to opowieść o prawdziwej historii siedmioletniej Marysi, której radosne dzieciństwo zostało przerwane przez wojnę.
Na podstawie książki "Wojenne lalki Marysi" będzie można się dowiedzieć, jak potęga dziecięcej kreatywności i nadziei pozwalała przetrwać mroczną codzienność okupacji. W nagraniu wykorzystano materiały archiwalne z Filmoteki Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Moc weekendowych atrakcji w Augustowie
W Augustowie dziś i jutro Kiermasz Rękodzieła - Augustynki.
Rynek Zygmunta Augusta stanie się prawdziwym rękodzielniczym centrum województwa podlaskiego – ręcznie robiona biżuteria, ceramika, tkaniny, poduszki, maskotki i inne cieszące oko i duszę drobiazgi wykonane ręcznie, według autorskich pomysłów. Wszystko to, uzupełnione o kulinarne wspaniałości, stanie się głównym punktem programu Augustynek.
To nie koniec "augustynkowych" atrakcji.
Dziś w południe wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Bystry” a o 14:00 na scenie wystąpi zespół Kapela Batareja z Białegostoku, która szczególnie upodobała sobie folk Suwalszczyzny, Podlasia i Lubelszczyzny,
Muzyczną gwiazdą pierwszego dnia kiermaszu będzie Karolina Cicha (początek koncertu: godz. 18:00) jedna z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka grająca na kilku instrumentach jednocześnie. Jutro (1.08) poza kiermaszowymi stoiskami będzie czekać Kino Plenerowe z bezpłatnymi seansami dla dzieci oraz koncert Augustowskiej Orkiestry Dętej - to już o 16:00.
Jutro w Augustowie również koncerty Wakacyjnej Trasy Dwójki. Na scenie w augustowskim amfiteatrze pojawią się: Edyta Górniak, Kombi, Sound'n'Grace, Piękni i Młodzi, Oceana.
Początek koncertu o 20:00.
W Augustowie jutro również Plenerowe Studio PRB. I nasza wakacyjna akcja "Podlaskie To Tu!". Wprost znad jeziora Necko będziemy nadawać nasz program od 13:00 do 17:00. Będziemy przy plaży miejskiej, w okolicach parkingu Wyciągu Nart Wodnych.
Będzie można zobaczyć jak pracujemy, porozmawiać z nami. Podpowiemy również jak kulturalnie i aktywnie spędzić wakacyjny czas w Augustowie. Partnerem akcji jest Województwo Podlaskie.