Radio Białystok | Wiadomości | Łatwiejsze zdobycie nowego zawodu zakłada planowana reforma rynku pracy w ramach programu Polski Ład
autor: Marcelina Markowska
Osoby zatrudnione będą mogły się przekwalifikować lub zwiększyć swoje kompetencje, a bezrobotne łatwiej znaleźć pracę. To m.in. główne założenia planowanej przez Rząd reformy rynku pracy.
O zmianach, jakie mają czekać urzędy w całej Polsce, mówiła na spotkaniu w Mońkach wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek.
Najważniejszą ustawą, którą będziemy proponować, jest ustawa o wspieraniu zatrudnienia. Druga ustawa dotyczy zatrudniania cudzoziemców. Jest bardzo ważna i oczekiwana przez przedsiębiorców. Wszyscy zgodnie twierdzą, że brakuje już rąk do pracy, a będzie jeszcze gorzej. Chcemy, żeby te dwie ustawy weszły pod obrady Sejmu jeszcze jesienią tego roku - mówi Iwona Michałek.
Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Mikołaj Tarasiuk podkreśla, że ważna jest też cyfryzacja urzędów pracy.
To znacznie przyśpieszy pracę urzędów. Chcemy też otworzyć te miejsca jeszcze bardziej na osoby, które poszukują zatrudnienia. Chcemy, by osoby zagrożone utratą pracy, mogły już wcześniej pójść do urzędu i zacząć podnosić swoje kwalifikacje. Ma to pomóc znaleźć tym osobom pracę, zanim staną się bezrobotne - dodaje.
Starosta moniecki Błażej Buńkowski uważa, że planowane zmiany mogą wnieść wiele korzyści.
Ujednolicenie przepisów dotyczących zasiłków czy elastyczności urzędów pracy, które za chwilę będą przekształcone w Centra Wsparcia Zawodowego sprawi, że pracownicy urzędów pracy będą skupiali się na osobach, które faktycznie chcą podnieść swoje kwalifikacje czy znaleźć pracę - zaznacza.
Reforma rynku pracy to jeden z elementów programu Polski Ład. Na ten cel w Krajowym Planie Odbudowy przygotowano 52 miliony euro.