Radio Białystok | Wiadomości | Poetyckie imieniny Anny Markowej, "La Gomera" w kinach i nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich
Poetyckie imieniny Anny Markowej, "La Gomera" w kinach i nowa wystawa w Galerii Sleńdzińskich - to kulturalne propozycje na wakacyjny poniedziałek (26.07).
Plenerowe poetyckie imieniny Anny Markowej
Na poetyckie imieniny zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku oraz turyści. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli syn i synowa Anny Markowej oraz grupa przyjaciół pisarki.
Organizatorzy spotkania zachęcają, by przynieść swoje ulubione wiersze Anny Markowej, można też będzie wylosować do czytania jeden z utworów wybranych przez pomysłodawców imienin.
Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Pracowała w Polskim Radiu Białystok. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).
Początek plenerowych imienin poetki o 19.00 na skwerze Anny Markowej, łączącym ul. Kalinowskiego i św. Mikołaja w Białymstoku.
"La Gomera" w ramach Kino Konesera w Heliosach
Filmy prezentowane w Kinie Konesera to najczęściej dzieła z niebanalną fabułą, inteligentnym humorem, tytuły dostrzegane i nagradzane na festiwalach filmowych.
"La Gomera" zaczyna się jak klasyczny czarny kryminał, by szybko skręcić w rejony kina autorskiego. Głównym bohaterem jest skorumpowany policjant, który przybywa na tytułową wyspę, chcąc załatwić jeden ze swoich ciemnych interesów. Aby utrzymać wszystko w tajemnicy, musi opanować lokalny język gwizdów zwany silbo. Jakby tego było mało, w życiu mężczyzny pojawia się zjawiskowa femme fatale o imieniu Gilda.
"La Gomerę" zobaczymy na ekranie trzech Kin Helios w Białymstoku o 18:00.
Wystawa Mikołaja Maleszy w Galerii Sleńdzińskich
W Galerii Sleńdzińskich przy Legionowej oglądać możemy wystawę malarstwa Mikołaja Maleszy "Poza słowem".
Artysta w swojej twórczości czerpie z różnych źródeł i szuka odmienności. Ale inspiracją do malowania zawsze było i jest miejsce pochodzenia – wieś na skraju Puszczy Knyszyńskiej i nauka w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i studia na ASP w Warszawie.
Te miejsca uformowały jego wrażliwość na sztukę współczesną i różnorakie jej nurty. Praca w teatrze (Mikołaj Malesza był twórcą plastyki pierwszych przedstawień Teatru Wierszalin) pozwoliła wzbogacać tematykę o nowe środki wyrazu. Wpływ krajobrazu, kontakt ze zwierzętami, specyficzna wschodnia duchowość, a także teatr miały szerokie oddziaływanie na powstawanie wielu jego prac.
Na wystawie oglądać możemy obrazy z nurtu "ikonicznego" oraz cyklu "Między słowami", a także kilkadziesiąt prac małego formatu, które prezentują bogactwo działań twórczych Mikołaja Maleszy.