Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Latarnia zaprasza na potańcówkę w Orli w rytmie muzyki żydowskiej
To okazja do rozmowy o podlaskich tradycjach muzycznych, ale chętni mogą też pośpiewać i potańczyć.
Fundacja "Teatr Latarnia" wspólnie ze swoimi partnerami zza wschodniej granicy realizuje projekt "Badania i rewitalizacja miejskiego folkloru jako głównego elementu uroczystości w byłych miasteczkach żydowskich". To w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020.
Dawnych dźwięków m.in. Tykocina, Krynek i Orli szukają pochodzący z Polski i Białorusi muzycy, tancerze, etnografowie, osoby zainteresowane dziedzictwem pogranicza polsko-białoruskiego - mówi prezes Fundacji Teatr Latarnia Mateusz Tymura.
Odkrywanie muzycznej przeszłości regionu odbywa się w formie ekspedycji i towarzyszących im wydarzeń kulturalnych. Młodzi pasjonaci podjęli się stworzenia międzynarodowej trasy Shtetlfest Białoruś-Polska. Trasa obejmie dawne żydowskie białoruskie i polskie sztetle z obszaru Programu Współpracy. Trasa ta będzie wykorzystywana do promowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa żydowskiego oraz rozwoju turystycznego małych miast, będących dawnymi sztetlami. Tematem projektu jest zebranie i analiza miejskiego folkloru muzycznego i tanecznego, a także organizacja spotkań i dyskusji publicznej z udziałem ekspertów białoruskich i polskich.
Młodzi artyści kończą swoje kulturalne projektowe ekspedycje "Tropem dawnych melodii pogranicza” w sobotę (17.07) wieczorem w Orli. Tam zaplanowano m.in. potańcówkę na placu przed Synagogą - mówi koordynatorka projektu "Shtetlfest" Magdalena Dąbrowska.
Poprzez telebim polscy uczestnicy projektu połączą się z białoruskimi. Będzie wspólna nauka tańca i muzykowania inspirowanego lokalnymi tradycjami.
Początek spotkania o 18:00, potańcówka rozpocznie się o 20:00.
Muzyczne efekty projektu usłyszymy również w sierpniu w czasie Festiwalu "Wschód Kultury" w Białymstoku. Wszystkie informacje, które udało się zdobyć młodym artystom podczas transgranicznych ekspedycji trafią do internetu. Szczegóły na profilu FB Teatru Latarnia i Projektu Shtetl.fest.