Radio Białystok | Wiadomości | Wakacyjne propozycje na wtorek
"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.
Akcja Lato w Białostockim Ośrodku Kultury
We wtorek (13.07) o 10:00 i 12:00 warsztaty "Co w lesie słychać i widać?" w Klubie Fama.
To będzie półtoragodzinna wyprawa w głąb wirtualnego lasu, w której trakcie uczestnicy dowiedzą się, czym jest las i jakie są rodzaje lasów, z czego las się składa oraz co i kogo można w nim spotkać. Poznają różne formy ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowości tego, co mamy najbliżej – na Podlasiu.
Dzieci nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki rosnących w polskich lasach drzew, dowiedzą się także, że rola lasu nie ogranicza się tylko do dostarczania nam drewna. Kontakt z lasem jest bardzo ważny dla naszej psychiki, np. w Japonii dokładnie policzono, jak pobyt w lesie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także, jak się w lesie zachowywać – tak, aby zobaczyć jak najwięcej, a przy tym być bezpiecznym i nikomu nie zagrażać. A także co zrobić, jeśli się w lesie zgubimy.
W środę (14.07) w ramach Akcji Lato seans filmowy: "FRITZI – przyjaźń bez granic" o 10:00 w Kinie Forum.
Rok 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i dołącza do pokojowej rewolucji. To poruszająca i wyjątkowa animacja, która opowiada o zawirowaniach historii z dziecięcej perspektywy. Twórcom udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, ale i autentyczny. Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Filem’On w Brukseli.
Nowa wystawa w Domu Kultury "Śródmieście" - "Dwie kobiety, dwie pasje"
Zobaczymy prace dwóch artystek – Elżbiety Klemensowicz i Katarzyny Krauze-Romejko - tworzących w odrębnych, ale połączonych wspólną tematyką dziedzinach: biżuterii i malarstwie. Splecenie dwóch artystycznych światów – to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się wzajemnym inspiracjom autorek.
Elżbieta Klemensowicz ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie, ale jej pasją stało się projektowanie i tworzenie biżuterii. Pierwsze swoje prace wystawiała na Montmartrze, później na salonach sztuki współczesnej. Biżuteria artystki czerpie inspiracje m.in. z epoki baroku oraz stylu trybalnego. Dzieła artystki są niepowtarzalne, a każda kreacja unikatem.
Katarzyna Krauze-Romejko to białostoczanka, studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku.
Teraz dzieli czas między pracą zawodową, życiem rodzinnym i pasjami, do których należy malarstwo i projektowanie autorskiej odzieży i dodatków. Malarstwo jest najważniejszą z pasji. Jej obrazy wyróżnia bogata, zjawiskowa kolorystyka. Wyraźnie daje się zauważyć miłość do Podlasia: jego krajobrazów, architektury i wielokulturowości. W obrazach znajdziemy charakterystyczną symbolikę, anioły, madonny. W malarstwie artystki kolorowy sen spotyka się z jawą.
Wernisaż we wtorek (13.07) o 18:00. A wystawę możemy oglądać niemal do końca sierpnia.
Trwa Festiwal "Między wierszami" w Supraślu
We wtorek spotkania literackie, teatralne i filmowe. O 16:00 w siedzibie Teatru Wierszalin można będzie posłuchać Grzegorza Uzdańskiego. To autor, który komentuje współczesną rzeczywistość, mistrzowsko naśladując styl największych poetów.
Grzegorz Uzdański - do niedawna nauczyciel filozofii i etyki jest autorem strony Nowe wiersze sławnych poetów oraz powieści "Wakacje" i "Zaraz będzie po wszystkim". Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, występuje w grupach improwizacji komediowej.
O 17:30 rozpocznie się spotkanie z Adamem Woronowiczem - aktorem teatralnym i filmowym, białostoczaninem, który przez krótki czas związany był również z supraskim Teatrem Wierszalin przy realizacji spektaklu "Ofiara Wilgefortis".
A o 19:00 w Domu Ludowym filmowy "Geniusz".
Projekt
Shtetlfest w Fundacji Teatr Latarnia
Fundacja Teatr Latarnia realizuje nowy kulturalny projekt "Shtetlfest. Badania i rewitalizacja miejskiego folkloru jako głównego elementu uroczystości w byłych miasteczkach żydowskich".
To ekspedycje i towarzyszące im wydarzenia kulturalne. Uczestnikami projektu są pochodzący z Polski i Białorusi muzycy, tancerze, etnografowie, osoby zainteresowane dziedzictwem pogranicza polsko-białoruskiego, którzy podjęli się stworzenia międzynarodowej trasy Shtetlfest Białoruś-Polska.
Trasa obejmie dawne żydowskie białoruskie i polskie sztetle z obszaru Programu Współpracy. Trasa ta będzie wykorzystywana do promowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa żydowskiego, oraz rozwoju turystycznego małych miast, będących dawnymi sztetlami. Tematem będzie zebranie i analiza miejskiego folkloru muzycznego i tanecznego, a także organizacja spotkań i dyskusji publicznej z udziałem ekspertów białoruskich i polskich.
We wtorek spotkanie w Tykocinie, gdzie w Wielkiej Synagodze zaplanowano panel dyskusyjny: Tykocin - bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej na granicy polsko-białoruskiej. Początek o 15:00.
W czwartek uczestnicy projektu odwiedzą Krynki i tam odbędą się warsztaty pieśni jidysz i tańców żydowskich od 17:00 w Synagodze Kaukaskiej w Krynkach. W sobotę w Orli zaplanowano potańcówkę "Tropem dawnych melodii pogranicza" - początek o 17:00 na placu przed Synagogą w Orli.