Radio Białystok | Wiadomości | Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Mazur z "Halki" Stanisława Moniuszki był pierwszym utworem, jaki łomżyńscy filharmonicy zagrali w swojej nowej sali koncertowej. Na ten dzień muzycy, ale także melomani i mieszkańcy Łomży czekali ponad pięć lat.
Największe wrażenie robi sala koncertowa
Zamiast sali konferencyjno-widowiskowej byłego urzędu wojewódzkiego Łomża ma wreszcie prawdziwą salę koncertową.
Adaptacja, a potem generalna przebudowa obiektu należącego obecnie do Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego kosztowała ostatecznie ok. 20 mln zł. - trzykrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.
Za to wnętrza robią wrażenie - sala koncertowa ma obecnie własne wejścia i szatnię, a w foyer już odbyły się także pierwsze występy.
Największe wrażenie robi jednak sala koncertowa, która - jak ocenia dyrektor filharmonii Jan Miłosz Zarzycki - ma jedną z najlepszych akustyk spośród tego typu obiektów w Polsce.
Nowy obiekt chwalą także mieszkańcy miasta, doceniając zarówno jego funkcjonalność, jak i estetykę.
Uroczyste otwarcie
Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystego otwarcia sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
W liście, który w niedzielę odczytał szef gabinetu politycznego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Kacper Sakowicz, prof. Gliński przypomniał, że "już od 2018 r. łomżyńska filharmonia jest instytucją prowadzoną wspólnie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łomża".
Polski rząd zdecydował się na to szczególne wsparcie Filharmonii Kameralnej, dostrzegając ogromny potencjał tej instytucji. Świadectwem jej ponadregionalnego znaczenia jest realizacja ważnych przedsięwzięć muzycznych. Niewątpliwie jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica", który corocznie przyciąga rzeszę koneserów kultury muzycznej, propagując dzieła sakralne i świeckie. Dlatego z radością i satysfakcją przyjąłem informację o zakończeniu prac modernizacyjnych Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Dysponowanie nowym obiektem do prowadzenia działalności artystycznej, wyposażonym w nowoczesne rozwiązania technologiczne, z pewnością stworzy lepsze warunki do pracy muzykom, ułatwi dostęp odbiorcom, a także zintensyfikuje działania propagujące kulturę muzyczną naszego kraju. Cieszę się, że od 2016 r. na prace związane z przebudową i rozbudową budynku filharmonii kierowany przeze mnie resort przeznaczył ponad 5 mln zł
- napisał wicepremier prof. Gliński.
Wicepremier wyraził uznanie "dla wszystkich, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do realizacji tej ważnej inwestycji".
Dziękuję zarówno Panu Dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu, jaki władzom Miasta Łomży. O rozwój tej instytucji zabiegał Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski (...) wraz ze swoją ówczesną zastępczynią Panią Agnieszką Muzyk, odpowiedzialną za sprawy kultury. Dziękuję ponadto wszystkim podlaskim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy swoim poparciem i zaangażowaniem przyczynili się do wyeksponowania potencjału instytucji i w konsekwencji do wsparcia Filharmonii przez państwo polskie - napisał szef resortu kultury.
Prof. Gliński pogratulował "wszystkim, którzy przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania Instytucji i jej ciągłego rozwoju", a publiczności życzył "satysfakcji z doznawania piękna muzyki".
Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymaniu tradycji muzycznych regionu - podkreślił wicepremier.
W zakończeniu listu szef resortu kultury zaprosił melomanów muzyki klasycznej do uczestniczenia w uroczystym otwarciu Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz inauguracji jej działalności i do wysłuchania utworów wielkich polskich kompozytorów - Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz patrona instytucji - Witolda Lutosławskiego.