Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające tysiące ofiar niemieckiej zbrodni przy pomniku w Grabówce
Zdaniem historyków, była to największa na Białostocczyźnie zbrodnia niemiecka. Uroczystości upamiętniające ofiary sprzed osiemdziesięciu lat odbyły się w niedzielę (20.06) przy pomniku w Grabówce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przyjmuje się, że niemieccy żandarmi i esesmani rozstrzelali tam około 16 tysięcy ludzi: Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku.
Jak mówi historyk IPN, autor książki "Grabówka 1941-1944. Masowe egzekucje w świetle relacji świadków" wydanej przez IPN - Karol Usakiewicz: "Grabówka to cały kompleks masowych egzekucji, głównie z więzienia w Białymstoku. My staramy się koncentrować na sporządzaniu list imiennych ofiar, żeby nie mówić o anonimowych setkach, tysiącach, a mówić o konkretnych osobach".
Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, żeby to utrwalone było nie tylko w przekazach historycznych, podręcznikach, ale też w przestrzeni publicznej - podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Sekretarz gminy Supraśl Mariusz Żukowski zapowiedział, że w tym roku rozpocznie się modernizacja tego miejsca pamięci: "odnowione będą groby, powstaną ściany z tablicami pamiątkowymi, tablice dydaktyczne, ławki, więc będzie to miejsce zadumy".
8 grudnia obchodzimy rocznicę jednej z najbardziej krwawych egzekucji podczas okupacji niemieckiej na Białostocczyźnie. Mowa o zbrodni, do której doszło w 1943 r. w Grabówce. Była to egzekucja o charakterze odwetowym.