Radio Białystok | Wiadomości | 81. rocznica pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz-Birkenau
Mija 81 lat od czasu pierwszego transportu Polaków do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek (14.06) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Z tej okazji wojewoda podlaski odwiedził między innymi cmentarz farny w Białymstoku, gdzie stoi pomnik poświęcony matkom i dzieciom, ofiarom wojny, obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych.
"To jeden z momentów, kiedy musimy przypominać, kto był odpowiedzialny za cierpienia milionów ludzi" – mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.
Jedną z ofiar obozu w Auschwitz był ksiądz Stanisław Hałko - założyciel Polskiego Gimnazjum Realnego, które mieściło się w gmachu dzisiejszego VI Liceum w Białymstoku – przypomina wicedyrektor szkoły Marek Onoszko.
14 czerwca 1940 roku niemieckie władze skierowały z więzienia w Tarnowie do nowopowstałego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 728 osób – głównie młodych ludzi. Byli to m.in. żołnierze Kampanii Wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, osoby cywilne, a także grupy Żydów i Romów.
Ten dzień ten uznaje się za początek funkcjonowania obozu. Szacuje się, że w ciągu pięciu lat zginęło tam od miliona do półtora miliona osób.
Dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej, polskiej położnej, więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zasadzili w Białymstoku studenci Uniwersytetu Medycznego.
To ważna data w historii Białegostoku, 77 lat temu - 5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta w mieście.
Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. 75 lat temu wojska radzieckie wyzwoliły więźniów obozu Auschwitz - Birkenau.