Radio Białystok | Wiadomości | Nie zabierajmy młodych zwierząt z lasu – apelują przyrodnicy
autor: Marcelina Markowska
Jeżeli zauważymy młode zwierzę w lesie, nie zabierajmy go - apelują przyrodnicy. Wiosna to czas, kiedy rodzą się m.in. jelenie czy sarny.
Samotne młode często można zobaczyć np. w trawie, ale to nie oznacza, że są porzucone - tłumaczy dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Michał Krzysiak.
Te zwierzęta mają taką strategię, że młode pozostaje w trawie, a w tym czasie matka żeruje. To czekanie na matkę, siedzenie w bezruchu spowodowało, że one są jak najmniej widoczne dla drapieżników. Czasami zdarza się, że ciekawski człowiek np. jadąc na rowerze, zauważy takiego koziołka, sarenkę i chce mu pomóc. Jednak w tym momencie wyrządza im krzywdę - tłumaczy Michał Krzysiak.
Michał Krzysiak podkreśla, że młode, które będą miały kontakt z człowiekiem, mogą być później odrzucone przez matkę.
Dotykanie młodych, a co gorsza zabieranie ich z ekosystemów naturalnych spowoduje, że będą skazane na życie w niewoli. Dlatego, że jeżeli trafi do nas taki jeleń lub sarna najprawdopodobniej nie będzie można ich już wypuścić na wolność. Nie będą już tak dobrze przygotowane do życia w naturze. Dlatego apelujemy, żeby ich nie zabierać, bo jest to naturalne - dodaje Michał Krzysiak.
Jeżeli zauważymy młode zwierzę, które jest ranne lub mamy jakiekolwiek wątpliwości co powinniśmy zrobić, skontaktujmy się ze specjalistami np. lokalnymi leśnikami czy weterynarzem.
Będzie można m.in. nauczyć się rozpoznawać ptaki i ich odgłosy. Biebrzański Park Narodowy organizuje "Rowerową wycieczkę ornitologiczną".
Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe.
"Myśliwi nie tylko polują" - akcję pod takim hasłem rozpoczęli myśliwi z naszego regionu. Zachęcają rolników, by zgłaszali się do nich zanim zaczną kosić łąki i pola.
Ptaki te są pod ochroną, a ich naturalnym siedliskiem stała się miejska przestrzeń.
Róbmy zdjęcia i filmy, ale nie kosztem zwierząt - apelują przyrodnicy. Ma to związek z dronami, które można zobaczyć nad lasami czy łąkami.