Radio Białystok | Wiadomości | Białowieski Park Narodowy podsumował 10. edycję Konkursu Wiedzy Ekologicznej
autor: Marcelina Markowska
Przez tę inicjatywę organizatorzy chcą popularyzować wiedzę o ochronie przyrody i zmianach klimatyczny. Białowieski Park Narodowy podsumował dziesiątą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były zmiany klimatyczne, a także formy ochrony Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego - mówi starszy specjalista do spraw edukacji w Parku Hanna Schmidt:
Coraz głośniej słyszymy o tym, że musimy zadbać o nasze środowisko, słyszymy o postępujących zmianach klimatycznych. Dlatego zdecydowaliśmy się podkreślić to w tej edycji konkursu. Drugi temat związany ze stuleciem Parku też wiąże się z tym tematem. Mówimy o tym jak należy chronić tereny ważne przyrodniczo i podkreślamy, że jest to ochrona całościowa - mówi Hanna Schmidt.
Do finałowego etapu konkursu dostało się 50 uczniów z klas 7-8 z województwa podlaskiego. Komisja wyróżniła dziesięcioro z nich. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Falkowska ze szkoły podstawowej z Chojewa.
Jestem bardzo zaskoczona i bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać. Do konkursu przygotowywałam się od listopada. Chciałabym poszerzać swoją wiedzę na ten temat, iść w tym kierunku. Planuję naukę w liceum o profilu biologicznym lub medycznym - mówi Karolina Falkowska.
Laureaci Konkursu Wiedzy Ekologicznej 2021:
1. Karolina Falkowska ze Szkoły Podstawowej w Chojewie pod opieką Bożeny Kosk-Osmólskiej - miejsce 1.
2. Aleksandra Łuszyńska ze Szkoły Podstawowej w Narewce pod opieką Haliny Ciwun - miejsce 2.
3. Piotr Kossakowski ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku pod opieką Urszuli Sałamacha - miejsce 3.
4. Antoni Mieszkowski ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku pod opieką Urszuli Sałamacha
5. Oliwia Wiśniewska z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku pod opieką Bożeny Kosk-Osmólskiej
6. Milena Andrzejuk-Sawicka ze Szkoły Podstawowej nr 49 z oddziałami integracyjnymi w Białymstoku pod opieką Anny Świętkowskiej
7. Magdalena Mucharska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie pod opieką Małgorzata Czarnowska
8. Julia Tołstoj ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 PTO w Białymstokupod opieką Jadwigi Waszkiewicz
9. Oliwia Skalimowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce pod opieką Bożeny Sierżan
10. Karol Kozłowski ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 PTO w Białymstoku pod opieką Jadwigi Waszkiewicz
Komisja konkursowa wyróżniła też konkursowe prace finalistów - Magdalenę Mucharską z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiźnie za pracę: „100 lat ochrony najstarszego europejskiego lasu niżowego – co dalej?”, a także Darię Solkę ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim i Natalię Kowalewicz ze Szkoły Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia za prace: „Globalne S.O.S dla klimatu”.