Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Podlaskie ma nowe logo nawiązujące do tradycji szlacheckiej

Muzeum Podlaskie ma nowe logo nawiązujące do tradycji szlacheckiej

13.05.2021, 18:07, akt. 18:35

Nowoczesna forma i kolorystyka nawiązująca do tradycji naszego regionu. Muzeum Podlaskie zaprezentowało nowe logo.

fot. Piotr Babulewicz/UMWP
fot. Piotr Babulewicz/UMWP

Znak graficzny czerpie z tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów i nawiązuje do barw szlacheckich województwa podlaskiego. To litery "MP" w barwach szafirowej i karmazynowej.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że prezentacja nowego logo zbiegła się w czasie z powrotem do "normalności" także w sferze kultury.


- To symbolizuje pewien nowy początek. Zbliża się czas luzowania  obostrzeń, ponownie będziemy mogli odwiedzać instytucje kultury. Ten  nowy znak to pewien symbol nowego otwarcia - mówił Artur Kosicki. - Chcemy, aby Muzeum Podlaskie, największa instytucja muzealna w regionie, była coraz bardziej atrakcyjna dla odwiedzających, aby wciąż się  rozwijała.


Jak wyjaśniał Waldemar Wilczewski, pomysł na zmianę logotypu powstał z chęci nawiązania do czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


- Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem, jak połączyć nowoczesny przekaz z tradycją sięgającą tak dawnych czasów. Chcieliśmy nawiązać w naszym logotypie do barw województwa podlaskiego z czasów przedrozbiorowych. W roku 1776 Sejm Rzeczpospolitej uchwalił, że województwa mają mieć swoje mundury po to, aby posłowie z poszczególnych województw spotykający się na obradach od razu wyróżniali się barwami stroju. I właśnie kolory szafirowy i karmazynowy stały się kolorami województwa podlaskiego - mówił dyrektor Muzeum. - Szlachcic biorący udział w Sejmie występował w szafirowym kontuszu z karmazynowymi lub amarantowymi wyłogami, na ramieniu miał srebrne szlify, a pod spodem  biały żupan. I te barwy złożyły się na nasze logo - dodał.


Ostateczny kształt logotypowi Muzeum Podlaskiego nadała Ewa Zalewska, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu.


- Nowe logo powinno podążać za tendencjami, które są w tej chwili obecne w tego typu znakach, które są symbolem rozpoznawczym poszczególnych instytucji - powiedziała autorka logo Ewa Zalewska.


Waldemar Wilczewski poinformował, że obecnie ważna jest promocja całego Muzeum Podlaskiego jako marki, dlatego instytucja sukcesywnie będzie rezygnowała z logotypów oddziałów.

Muzeum składa się z siedmiu oddziałów: Ratusza w Białymstoku - siedziby głównej, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego i Muzeum Historycznego.


źródło: PAP, wrotapodlasia.pl | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Tykocińskie refleksje Teresy Bejnarowicz-Kowiazo" w Muzeum Podlaskim w Tykocinie

9.05.2021, 10:30

Muzeum Podlaskie - także siedziba w Tykocinie - otwiera się dopiero 11 maja, ale już teraz można zaglądać na wirtualną wyprawę po tykocińskich uliczkach.


Znowu otwarty jest podbiałostocki skansen - na razie bez wystaw we wnętrzach zabytkowych obiektów

24.04.2021, 12:35

Od soboty (24.04) otwarte jest dla odwiedzających Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Na razie po skansenie można spacerować i z zewnątrz oglądać zabytkowe obiekty. Z powodu obostrzeń pandemicznych wciąż nieczynne są wystawy we wnętrzach.


Samorząd województwa podlaskiego przejmie skansen kurpiowski w Nowogrodzie

19.04.2021, 15:21

List intencyjny w sprawie przejęcia przez samorząd województwa podlaskiego skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie podpisano w poniedziałek (19.04) w Łomży.


Jak funkcjonuje w czasie pandemii Muzeum Podlaskie?

14.03.2021, 09:45

Dlaczego w Ratuszu jest tak mało wystaw? Jak w czasie pandemii radzi sobie Muzeum Historyczne?





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok