Radio Białystok | Wiadomości | 9 kół studenckich z białostockich uczelni z ministerialnym dofinansowaniem
Znaleźli się w gronie blisko 130 finalistów z całej Polski – 9 kół studenckich z białostockich uczelni otrzyma dofinansowanie do prowadzonych badań w ramach konkursu Ministra Edukacji i Nauki.
Na swoje pomysły białostoccy studenci pozyskali prawie pół miliona złotych.
Najwięcej grantów, bo aż 6 trafi do kół naukowych Politechniki Białostockiej. Studenci dostaną fundusze między innymi na budowę wyścigowego bolidu, opracowanie innowacyjnych desek i budowę autonomicznego robota. W sumie sześć studenckich projektów z politechniki otrzyma prawie 286 tysięcy złotych.
Blisko połowę tej kwoty – 135 tysięcy złotych otrzymają dwa koła naukowe z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Studenci badać będą między innymi przeciwcukrzycowe działanie leku stosowanego do tej pory w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów. Natomiast drugie koło z UMB docenione w ministerialnym konkursie - poszukuje wskaźników ewentualnego szybkiego rozwoju śródmiąższowej choroby płuc u chorych na twardzinę układową.
Nieco ponad 49 tysięcy złotych na projekt „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi” - otrzymają też studenci z koła naukowego działającego na Uniwersytecie w Białymstoku.
Do konkursu „Studenckie koła tworzą innowacje” zgłoszono prawie 250 wniosków, z których wyłoniono 128 finałowych projektów. W tym gronie znalazło się 9 z białostockich uczelni publicznych. W sumie na studenckie badania ministerstwo edukacji i nauki przekazało nieco ponad 6,5 miliona złotych.
Nadchodząca sesja egzaminacyjna odbędzie się w większości zdalnie, ale już obrony prac magisterskich i licencjatów raczej w siedzibach uczelni. Tak będzie na Politechnice Białostockiej oraz Uniwersytecie w Białymstoku.
Politechnika Białostocka ma już niemal całkowicie sfeminizowane kierunki, ale nadal są też i takie, na których studentki są rzadkością. Po raz 19 największa podlaska uczelnia techniczna w regionie weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki!".
To pomysł, który wzbudza dużo emocji. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wybudować podziemną aulę nawet na tysiąc osób pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich.