Radio Białystok | Wiadomości | Swoje święto obchodzą kawalerzyści z 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku
Kawalerzyści z 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku obchodzą swoje święto. Z powodu trwającej pandemii kolejny raz zorganizowano tylko skromne uroczystości.
Obecnie spadkobiercą tradycji ułańskich jest 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy – mówi oficer prasowy kapitan Krzysztof Ługowski.
Szczególnie 18. Pułk Rozpoznawczy dzierży tradycję 10. Pułku Ułanów Litewskich. Do dziś jesteśmy w budynkach, gdzie kiedyś mieli stajnie. To jest odpowiedzialność i zobowiązanie. Mając w pamięci to, co dzięki nim w tym momencie mamy - kraj wolny, demokratyczny, to zobowiązuje nas, żeby to utrzymać. Codziennie wojsko się szkoli. Każda godzina szkolenia będzie wpływała na to, czy my będziemy w gotowości, żeby stanąć tak, jak kawalerzyści w tamtych czasach do sprawdzianu. Oby do niego nigdy nie doszło
- dodaje oficer prasowy kapitan Krzysztof Ługowski.
Tradycje ułańskie w Białymstoku sięgają 1922 roku, kiedy przy ul. Kawaleryjskiej na stałe został zakwaterowany 10. Pułk Ułanów Litewskich. Dziś mieszczą się tam koszary 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Po ponad 80 latach kawalerzyści wrócili do swoich „suwalskich koszar”. Z okazji 100-lecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Suwałkach odbyły się w sobotę (22.08) pokazy konne, przemarsze i gra historyczna.
W mundurach, na koniach, z szablą u boku. Kawalerzyści z 10. Pułku Ułanów Litewskich spotkali się w jednostce wojskowej przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku na obchodach Święta Pułkowego. Ustanowiono je na pamiątkę tego, że 8 maja 1920 r. Pułk dotarł do linii Dniepru.
Formacja wsławiła się m.in. tym, że walczyła do końca kampanii wrześniowej 1939 roku.