Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka organizuje konkurs - będzie można wygrać indeksy na studia
Politechnika Białostocka organizuje konkurs, w którym będzie można wygrać indeksy na studia.
Należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga
Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół średnich z całej Polski. Należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.
Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej to konkurs, który wyróżnia się tym, co może zaoferować laureatom. Otrzymują oni indeks naszej uczelni oraz nagrody pieniężne. Ale największą jego wartością jest możliwość zaprezentowania przez młodych konstruktorów swojego talentu, kreatywności i konkurowanie z innymi uczniami ze szkół średnich z całej Polski. To szansa na lepszy start w przyszłość i możliwość rozwoju na naszej uczelni, która kształci znakomitych specjalistów. Zachęcam pomysłowych uczniów do spróbowania swoich sił w 4. edycji konkursu Politechniki Białostockiej - Niesamowita Maszyna
- mówi mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk.
Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych i indeks na studia na Politechnice Białostockiej. Można będzie wybrać kierunki na Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku), Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Mechanicznym i Wydziale Inżynierii Zarządzania.
Politechnika Białostocka ma już niemal całkowicie sfeminizowane kierunki, ale nadal są też i takie, na których studentki są rzadkością. Po raz 19 największa podlaska uczelnia techniczna w regionie weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Naukowcy z Politechniki Białostockiej pracują nad stworzeniem nowego typu nawierzchni drogowej. Ma ograniczyć o 10 decybeli hałas, a także umożliwić zmniejszenie zużycia kruszyw o jedną piątą.
Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.