Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem trwają badania w ramach "Audytu obywatelskiego" - projektu, który ma wspierać leczenie seniorów
Podręcznik dla lekarzy i poradnik dla pacjentów. Taki ma być efekt realizowanego w naszym regionie projektu, który ma wspierać leczenie seniorów. Trwają badania w ramach "Audytu obywatelskiego", by uniknąć m.in. sytuacji, w których osoby starsze przyjmują zbyt wiele leków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z pierwszego etapu badań wynika, że seniorzy przyjmują dziennie od dwóch do 10 leków, które niekiedy się wykluczają, bo przypisują je różni lekarze. Są jednak i bardziej skrajne przypadki - mówi profesor Barbara Bień z Instytutu dla Zdrowia i Lepszej Starości: "przypadki, kiedy osoby starsze brały nawet po ponad 20 leków dziennie."
Dlatego powstający "Audyt obywatelski procesu leczenia seniorów" będzie pogłębiony o kolejne badania. Jak mówi dr Eliza Szadkowska Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa: "by zbadać dokładnie konkretne przypadki osób, które biorą dużo leków".
A wszystko po to by opracować podręcznik dla lekarzy, który wspierać ich będzie w dobieraniu terapii i poradnik dla pacjentów informujący m.in. o ich prawach.
Autorzy tego projektu będą go konsultować z działającymi w naszym regionie radami seniorów.
W ostatnich latach w Podlaskiem powstały 44 dzienne domy seniora, gdzie znajduje się 860 miejsc - powiedział w poniedziałek (15.03) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Brak finansowania - przede wszystkim o tym problemie rozmawiali uczestnicy 3. Forum Rad Seniorów województwa podlaskiego. Zdecydowali oni o skierowaniu petycji do posłów.
To ma być pomoc w zakresie korzystania z komputera, tabletu czy telefonu. W Białymstoku rozpoczął się pilotaż programu "Telefon Cyfrowych Porad dla Seniora".