Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku organizują seminarium naukowe
W jaki sposób gospodarować lasami wokół Białegostoku, by stały się bardziej dostępne dla mieszkańców, a jednocześnie zachowały swoją naturalność? To temat seminarium naukowego, które organizuje Politechnika Białostocka wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku.
Naukowcy, społecznicy i leśnicy dyskutować będą na temat zmian w zarządzaniu lasami wokół miast. - Rola lasów ochronnych wokół miast jest nie do przecenienia - mówi dr Dan Wołkowycki z Politechniki Białostockiej.
Z jednej strony są świetnym miejscem wypoczynku, ale z drugiej regulują klimat wokół aglomeracji. To dzięki nim miasta są przewietrzane i schładzane, a także często unikają wielu gwałtownych zjawisk pogodowych. Innymi słowy, bez lasów miasta nie byłby w stanie funkcjonować
- dodaje Dan Wołkowycki.
- Białostockie lasy powinny być wyłączone z typowej gospodarki leśnej, a bardziej nastawione na przygotowanie nieinwazyjnej infrastruktury dla odwiedzających - zwraca uwagę dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski. Tymczasem, jak mówi, jest tak, że przyjęte plany urządzania lasu nakładają obowiązek pozyskania drewna w lasach ochronnych wokół miast.
- Nam to drewno nie jest do niczego potrzebne, ale musimy to robić, bo tak nakazuje ustawa - mówi Andrzej Karolski i zaznacza, że w jego opinii lasy podmiejskie powinny być wyposażane w nieinwazyjną infrastrukturę, tak by były jeszcze chętniej odwiedzane przez mieszkańców.
Kompleksy leśne wokół Białegostoku zajmują ponad tysiąc hektarów i zarządzanie są przez poszczególne nadleśnictwa. Jak mówi rzecznik RDLP w Białymstoku Jarosław Krawczyk - niewykluczone, że w kolejnych planach urządzania lasu wprowadzone tam będą zapisy o stosowaniu innych technik pozyskiwania drewna niż w typowych lasach gospodarczych. Rzecznik dodaje też, że leśnicy od lat dbają o bioróżnorodność lasów i poza pozyskaniem drewna zajmują się na przykład nasadzeniami nowych gatunków.
Seminarium dotyczące ochronnej roli lasów miejskich zaplanowane jest na piątek (23.04) i odbędzie się w formie transmisji internetowej. Uczestniczyć w nim może każdy, kto się na nie wcześniej zarejestruje poprzez internetową stronę PB.