Radio Białystok | Wiadomości | W białostockich szkołach strażnicy miejscy prowadzą lekcje o uzależnieniach
Pandemia sprzyja uzależnieniom, m.in. od komputera. Tak uważają niektórzy uczniowie, a potwierdzają to badania.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Raport "Etat w Sieci 2.0" pokazuje, że młodzi ludzie spędzają przed monitorem średnio ponad 9 godzin dziennie. Prawie 43 procent badanych nastolatków ma myśli samobójcze, 75 procent martwi się o przyszłość, a 70 procent czuje się bardziej rozdrażniona niż wcześniej.
Dlatego też szkoły, m.in. podstawówka nr 44 w Białymstoku, chętnie korzystają z zajęć, które prowadzą psychoterapeuci, policjanci i strażnicy miejscy.
To, że takie spotkania ze specjalistami są potrzebne, wynika nie tylko z rozmów z dziećmi, którym brakuje kontaktu z rówieśnikami, które mają obniżony nastrój, ale też z ich rodzicami, którzy dzwonią i proszą o pomoc, bo zdarza się, że ich dziecko na cały dzień zamyka się w pokoju i siedzi przed komputerem, albo też leży z laptopem w łóżku i coraz rzadziej wychodzi na podwórko
- mówi pedagog Anna Samborska.
"Zajęcia, mimo pewnych ograniczeń spowodowanych pandemią, cieszą się zainteresowaniem" - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.
W marcu przeprowadziliśmy około 70 takich spotkań online, w pierwszej połowie kwietnia - ponad 30. Dotyczyły nie tylko uzależnień, ale też m.in. bezpieczeństwa na drodze i cyberprzestępczości
- dodaje Joanna Szerenos-Pawilcz.
Placówki zainteresowane tymi spotkaniami mogą dzwonić pod numer 986.
Jak na pogorszenie widzenia uczniów już wpłynęła nauka zdalna i jak temu zapobiegać?
Konserwatywni, wręcz zacofani, często niesprawiedliwi i zafiksowani na punkcie swoich przedmiotów - to najczęstsze zarzuty uczniów wobec nauczycieli. Jak zbudować dobre relacje?
Na początku była to nowość, dziś coraz bardziej doskwiera uczniom. Mija dokładnie pięć miesięcy, od kiedy większość z nich zamiast w szkole, uczy się przed ekranami komputerów.
To ma być głos uczniów w sprawie zdalnego nauczania. Działacze Ogólnopolskiej Federacji Młodych podsumowali w czwartek (11.03) w Białymstoku ankiety, które wypełniło ponad 700 osób z 63 podlaskich szkół i na podstawie których powstał raport. Dokument trafił do placówek ponadpodstawowych w naszym regionie.
Symptomy zagrożeń kryzysowych były już widoczne od lat. Wiele analiz wskazywało, że świat się chwieje, jest spękany. Pandemia brutalnie obnażyła dysfunkcje naszego świata - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej.