Radio Białystok | Wiadomości | "Dziewczyny do ścisłych!" - zachęca Uniwersytet w Białymstoku
Zbyt mało kobiet interesuje się studiowaniem nauk ścisłych, dlatego Uniwersytet w Białymstoku przyłącza się do ogólnopolskiej akcji promującej wśród dziewczyn kierunki zdominowane przez mężczyzn.
Matematyka, fizyka czy informatyka mogą być równie atrakcyjne dla kobiet, choć one nadal częściej wybierają kierunki humanistyczne - zwraca uwagę prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka.
- Panie studiują na wszystkich naszych kierunkach, natomiast z przykrością, jako przedstawicielka nauk ścisłych i przyrodniczych - mikrobiolog, zauważam, że nauki ścisłe cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem maturzystek niż humanistyczne i społeczne. A warto studiować na kierunkach ścisłych, bo dają one wiele korzyści. Studenci uczą się tu analitycznego myślenia, szybkiego dostrzegania różnorodnych zależności, które leżą u podstaw funkcjonowania tego świata - podkreśla prof. Izabela Święcicka.
Ogólnopolska akcja pod hasłem "Dziewczyny do ścisłych – Dziewczyny na Politechniki" odbędzie się 22 kwietnia i z powodu pandemii w całości realizowana będzie przez internet. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniach z reprezentantkami nauk ścisłych z wielu polskich uczelni.
Z naszego regionu poza Uniwersytetem w Białymstoku bierze w niej udział również Politechnika Białostocka. Na część wydarzeń trzeba się wcześniej zarejestrować - szczegóły są na stronie dziewczynynapolitechniki.pl.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej pracują nad stworzeniem nowego typu nawierzchni drogowej. Ma ograniczyć o 10 decybeli hałas, a także umożliwić zmniejszenie zużycia kruszyw o jedną piątą.
Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.
W audycji prezentujemy kognitywistykę, czyli zbiór dyscyplin naukowych, który zajmuje się analizą procesów umysłowo-poznawczych. Dlatego zaliczamy do kognitywistyki na przykład epistemologię, psychologię procesów poznawczych, ale także sztuczną inteligencję.