Radio Białystok | Wiadomości | Dlaczego mamy niechciane myśli? UwB poszukuje chętnych do badań
Można pomóc w pracy naukowej, zdobyć nowe doświadczenie i nieco zarobić.
Psycholog Aneta Niczyporuk z Uniwersytetu w Białymstoku prowadzi badania i poszukuje w nich odpowiedzi na pytania dotyczące kontroli umysłu i tego, czy i jak skutecznie potrafimy sterować własnymi myślami.
Chce sprawdzić, czy możemy tłumić niechciane myśli, a jeśli tak – to od czego zależy ta umiejętność.
W tym celu badaczka poszukuje około 250 osób, głównie studentów i pełnoletnich uczniów. Będą oni rozwiązywać zadania komputerowe, a za poświęcony czas dostaną wynagrodzenie w wysokości kilkudziesięciu złotych (73 złote brutto).
Zgłaszać się można poprzez internetowy formularz.
Badanie "Myśli niechciane" to jeden z elementów projektu, na który badaczka zdobyła grant z Narodowego Centrum Nauki.
W audycji prezentujemy kognitywistykę, czyli zbiór dyscyplin naukowych, który zajmuje się analizą procesów umysłowo-poznawczych. Dlatego zaliczamy do kognitywistyki na przykład epistemologię, psychologię procesów poznawczych, ale także sztuczną inteligencję.
Gdzie w czasie pandemii można szukać pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, o tym mówić będą dr Dariusz Kosior, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Białymstoku i mgr Marta Janicka, terapeutka z zespołu leczenia środowiskowego.
Uniwersytet w Białymstoku przyłącza się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. W czwartek (15.03) można m.in. wysłuchać wykładów popularnonaukowych z zakresu kognitywistyki.