Radio Białystok | Wiadomości | Kilkunastu Czeczenów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią
Niedaleko Mielnika funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kilkunastoosobową grupę imigrantów z Czeczeni, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.
Wszyscy imigranci trafili do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców w Kętrzynie i Białymstoku.
Jak poinformowała we wtorek rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, patrole z placówki SG w Mielniku zauważyły na pasie drogi granicznej (na granicy polsko-białoruskiej) ślady wskazujące na to, że do Polski nielegalnie weszła przez tę granicę grupa osób.
Już ok. 400 m od granicy zatrzymano 15 osób narodowości czeczeńskiej - ośmioro dorosłych i siedem osób nieletnich. To pierwsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana w tym roku przez Straż Graniczną w Podlaskiem. W ubiegłym roku były 24 takie grupy, łącznie zatrzymano 157 osób.
Grupę Czeczenów umieszczono w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Kętrzynie i Białymstoku. Na podstawie postanowień sądowych mogą w nich przebywać cudzoziemcy m.in. zatrzymani podczas nielegalnego przekroczenia granicy, uchylający się od wykonania decyzji o wydaleniu, przebywających na terytorium RP bez wymaganych dokumentów czy wykonujących pracę bez odpowiedniego zezwolenia. W strzeżonym ośrodku mogą być również umieszczeni cudzoziemcy będący w procedurze o nadanie statusu uchodźcy, a naruszający przepisy ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.
60 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyła Straż Graniczna na posesji w gminie Puńsk.
Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających do Polski ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych. Jako jedni z pierwszych w poniedziałek (29.03) dawkę preparatu firmy AstraZeneca przyjęli funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.
Gdyby kontrabanda trafiła na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 7,5 miliona złotych.