Radio Białystok | Wiadomości | Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego
Dziś (05.04) Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli osiem dni.
To dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary, każdy dzień tej oktawy ma rangę uroczystości - mówi rzecznik Archidiecezji Białostockiej ksiądz Andrzej Dębski.
Choć nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy tego dnia, wierni chcąc przedłużyć świętowanie Zmartwychwstania również przychodzą do kościoła. Podczas mszy słuchają Ewangelii o zniechęconych uczniach, których w drodze do Emaus pociesza zmartwychwstały Chrystus.
Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Drugi dzień świąt wielkanocnych to czas świętowania w gronie rodziny, zwykle był to również czas żartów. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny nazywany jest śmigusem-dyngusem.
W wielu regionach Polski tego dnia polewało się wodą inne osoby. Obyczaj ten nawiązuje do symbolicznego budzenia się przyrody do życia i oczyszczenia.
Konopielki, czyli wiosenne życzenia śpiewane w Wielkanoc, w tym roku, ze względu na pandemię będzie można zaśpiewać jedynie w gronie rodzinnym. Zabraknie chodzenia kolędników po wsiach od domu do domu.
W tym roku cztery tygodnie po katolikach wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą Święta Wielkanocne. Delegacja polskiej Cerkwi przygotowuje się do organizacji wyjazdu do Jerozolimy po Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. To nie tylko szczególny czas w kalendarzu liturgicznym. Ze świętem tym łączą się zwyczaje ludowe kultywowane przez pokolenia.
To najważniejsze i najbardziej radosne chrześcijańskie święto. W kościele katolickim dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc.
Paczki z produktami spożywczymi i gotowymi potrawami na świąteczny stół odbierały w sobotę (3.04) w Białymstoku osoby potrzebujące takiego wsparcia, przede wszystkim ubodzy, samotni i bezdomni.