Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce przybędzie blisko 80 nowych instalacji fotowoltaicznych
Dzięki temu chcą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i wydatki, które mieszkańcy ponoszą za prąd. Władze Sokółki pozyskały unijne dofinansowanie na blisko 80 instalacji fotowoltaicznych, z których skorzystają mieszkańcy gminy.
Nabór chętnych do zainstalowania tego typu urządzeń już się odbył, ale jak mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, musi być przeprowadzony kolejny.
- 77 mikro instalacji będzie zamontowanych na terenie miasta i gminy Sokółka. Pięć to kolektory słoneczne, 72 to panele fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych. W ubiegłym roku ogłosiliśmy wstępny nabór. W tej chwili jesteśmy zobligowani do tego, aby powtórzyć konkurs. Wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z założeniami, pierwszeństwo będą miały osoby, które już przystąpiły wcześniej do konkursu. Jeżeli ktoś wycofa się, to będziemy brać kolejnych z listy - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Szczegóły dotyczące naboru, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia, będą dostępne na stronie internetowej sokólskiego urzędu. Łączny koszt inwestycji to blisko 2 miliony złotych, z czego ponad połowa to unijne dofinansowanie.
Pracownicy firmy Agromech w Sokółce dostali wypowiedzenia - władzom samorządowym nie udało się sprzedać miejskiego przedsiębiorstwa.
Firma PORR Polska za 526,2 mln zł zaprojektuje i zbuduje ok. 16-km odcinek drogi S19 Kuźnica-Sokółka. W piątek (12.03), z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Rafała Webera, na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy podpisano umowę w tej sprawie.
Przypadkowo blokując konto bankowe, mieszkanka z okolic Sokółki nie straciła wszystkich oszczędności. Wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszuści chcieli okraść 55-latkę metodą "na zdalny pulpit".