Radio Białystok | Wiadomości | 16. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
Wielki Piątek to w tym roku także 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież-Polak zmarł w wieku 84 lat.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jan Paweł II zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, myśliciel i filozof oraz inspirator przemian na świecie.
Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał osiem razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region.
Wszyscy pamiętamy czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o 21:37.
Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Podczas 26 lat pontyfikatu Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował więcej osób niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Ogłosił błogosławionymi w sumie 1338 ludzi, a świętymi 482 osoby, podczas 51 uroczystości.
Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich.
To dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa - w Kościele katolickim dziś (2.04) Wielki Piątek.
Najważniejsze problemy polskiego Kościoła to galopująca laicyzacja młodych, skandale pedofilskie czy malejące zaufanie do instytucji kościelnych. Czy jest nadzieja na zmianę?
Kościół obchodzi dziś Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Białostoccy radni przyjęli stanowisko "w obronie dobrego imienia" Jana Pawła II. Wyrazili w nim zaniepokojenie wobec "bezpodstawnych pomówień i ataków", kierowanych pod adresem papieża-Polaka. Projekt zgłoszony przez PiS poparli radni różnych opcji politycznych.