Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik MZ: osoby 40 plus, które wypełniły wcześniej formularz, mogą zapisywać się na szczepienia
Osoby 40 plus, które wypełniły formularz, dostają możliwość zapisania, bo mamy wolne terminy i chcemy szczelnie je wypełnić - przekazał w czwartek (1.04) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Osoby 40 plus, które wypełniły formularz, dostają możliwość zapisania, bo mamy wolne terminy i chcemy szczelnie je wypełnić - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.
Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że otwarta została rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale zwolniła ona swoje tempo, dlatego uruchomione zostały zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość w styczniu. Osoby takie powinny otrzymać SMS lub telefon z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dziś w nocy wystawione zostały im automatycznie e-skierowania. Dworczyk dodał, że w systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok. 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1,8 mln.
W styczniu, gdy ruszyły zapisy na szczepienia populacyjne - na początku dla seniorów - każdy, kto chciał, mógł wypełnić zgłoszenie chęci zaszczepienia.
Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.
Według zapowiedzi rządu, nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.
W szpitalu w Suwałkach zaszczepiono już ponad 5 tys. osób. Nie ma już problemów z brakiem szczepionki i w ciągu tygodnia szpital może ją podać 700 osobom. Jednak nie wszyscy się zgłaszają.
Zwiększenie ilości punktów szczepień; zwiększenie grona osób kwalifikowanych do szczepienia oraz wprowadzenie szczepień populacyjnych - zakłada m.in. ogłoszony we wtorek (30.03) przez rząd plan mający na celu przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień.
W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych. Jako jedni z pierwszych w poniedziałek (29.03) dawkę preparatu firmy AstraZeneca przyjęli funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.