Radio Białystok | Wiadomości | Policja pomaga w patrolowaniu terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego
Wspólne patrole z policją rozpoczęli pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jak mówi jego dyrektor, Artur Wiatr, są przede wszystkim nastawione na wykrywanie wszelkich zagrożeń, które mogą spowodować pożar.
- Z każdym dniem wzrasta zagrożenie pożarowe, w związku z tym straż parku, w trakcie swoich patroli w sposób szczególny zwraca uwagę na zagrożenie pożarowe, ale tutaj dzięki współpracy zarówno ze strażą, ale przede wszystkim w tej chwili z policją, mamy takie wspólne patrole. Odwiedzamy te miejsca w których najczęściej dochodziło do pożarów w zeszłych latach. Na pewno patrole z policją są bardziej efektywne i przynoszą dużo więcej korzyści - mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr.
Łączone patrole będą kontrolowały nie tylko trudno dostępne obszary Parku. Spotkamy je także na szlakach turystycznych. Pamiętajmy, że patrole mogą też sprawdzać czy kupiliśmy bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Wspólne patrole pracowników parku i policji to pomysł przyrodników na ograniczenie ryzyka pożaru.
Blisko rok temu spłonęło ponad pięć tysięcy trzysta hektarów powierzchni Biebrzańskiego Parku Narodowego. Strażacy walczyli z ogniem ponad tydzień. Według opinii biegłych, przyczyną pożaru było podpalenie.
To miejsce wyjątkowe, które warto odwiedzić jeszcze w tym roku. Biebrzański Park Narodowy jest na liście tegorocznych hitów magazynu "National Geographic".
Ma to pomóc m.in. w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. W Biebrzańskim Parku Narodowym pojawią się panele fotowoltaiczne.
Odcinkowy pomiar prędkości na Carskiej Drodze. To pomysł przyrodników na to, żeby kierowcy nie przekraczali tam dozwolonej prędkości 50 km/h.