Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum w Ciechanowcu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne
Mimo pandemii udało się rozstrzygnąć konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, który od lat organizuje Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W ubiegłym roku konkurs zawieszono, w tym - wznowiono. Przyznano 20 nagród specjalnych.
W regulaminie dopuszczono także udział palm wykonanych i zgłoszonych do konkursu przed rokiem. I były cztery takie przypadki. Do muzeum w Ciechanowcu dostarczono także 245 palm wykonanych w tym roku z 32 placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz przez trzynaście osób indywidualnych.
Większość wykonawców to mieszkańcy województwa podlaskiego, ale ocenie poddano także palmy wykonane na Mazowszu. Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić wszystkie.
Dwudziestu pracom przyznano nagrody specjalne, w tym jedną Marszałka Województwa Podlaskiego, który jest współorganizatorem konkursu, 24 nagrody pierwsze, 27 drugich, 61 trzecich i 87 czwartych.
Wykonawca jednej palmy otrzyma nagrodę pocieszenia, ponieważ naruszył zapisy regulaminu używając do wykonania swojej pracy plastikowych, gotowych elementów zakupionych w sklepie. Formalnie jury mogło go więc nawet zdyskwalifikować.
W tym roku nie będzie obowiązku uczestnictwa ze swoimi palmami w procesji, ani odbierania nagród w muzeum – poinformowała przewodnicząca komisji konkursowej wicedyrektor Anna Wiśniewska.
Do placówek, które zgłosiły swoje prace, nagrody zawiozą organizatorzy, wykonawcy indywidualni odbiorą swoje, kiedy zamknięte obecnie muzeum ponownie otworzy się dla zwiedzających.
Organizowany w Ciechanowcu konkurs należy do największych tego typu w Polsce - w poprzednich latach zgłaszano do Muzeum Rolnictwa nawet 500 palm.
Do 18 marca można zgłaszać palmy wielkanocne do konkursu zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Katolicy niedzielą palmową rozpoczynają Wielki Tydzień. W kościołach świecą palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Podczas mszy czytany jest opis Męki Pańskiej, a wierni uczestniczą w procesjach.
To nowy rekord - 589 palm wielkanocnych zgłoszono do konkursu zorganizowanego po raz 22. przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.