Radio Białystok | Wiadomości | Od wtorku zarejestrować się na szczepienia mogą osoby urodzone w latach 1957-1961
Rozszerzono program szczepień przeciw COVID-19. Od wtorku (23.03) na szczepienia będą mogły rejestrować się osoby, które urodziły się w latach 1957-1961 - poinformował w sobotę (20.03) pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych - poinformował w sobotę (20.03) po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Już we wtorek od 6 rano zaczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników, czyli osoby, które urodziły się pomiędzy 1957 r. a 1961 r. będą mogły się zarejestrować
- oświadczył minister.
Zgodnie z planem od czwartku do niedzieli (20.03) trwa rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 67-69 lat (rocznik 1952-54).
W poniedziałek (22.03) rozpoczęła się rejestracja seniorów z roczników 1955-1956.
Michał Dworczyk powiedział, że rozszerzenie grupy osób mogących się rejestrować wynika z niewystarczającego wykorzystania szczepionek firmy AstraZeneca.
Mamy kilkaset tysięcy szczepionek w punktach szczepień, które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci nie zjawili się na szczepienie. Apelujemy, by kierować się wytycznymi lekarzy i naukowców i żeby się szczepić - mówił Michał Dworczyk.
Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z badaniami Europejskiej Agencji Medycznej, preparat ten jest bezpieczny.
Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień powiedział, że osoby które nie zgłaszają się na zaplanowane szczepienia, będą musiały ponownie się rejestrować - dopiero w puli ogólnej, bez podziału na roczniki.
Pierwszy raz od miesięcy w szpitalach w Podlaskiem przebywa powyżej 800 osób z COVID-19 - wynika z niedzielnych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.
W Podlaskiem będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Taką decyzję podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Tłok przed gabinetem i zamieszanie z umówionymi godzinami na szczepienia. Taki sygnał dostaliśmy od słuchaczy o tym, co dzieje się w jednej z białostockich przychodni.
Od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent pacjentów zapisanych na szczepienie preparatem firmy AstraZeneca nie zgłasza się do przychodni. Takie dane podaje rząd.