Radio Białystok | Wiadomości | Brakuje nauczycieli, którzy mogliby uczyć przedmiotów zawodowych
Kiedyś powszechnie panował stereotyp, że uczyć się w zawodówce to wstyd, że wybierają ją najsłabsi uczniowie. Teraz, to właśnie absolwentów szkół zawodowych najbardziej poszukują pracodawcy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
By jednak szkoły zawodowe wróciły do łask, potrzebni są dobrze przygotowani nauczyciele przedmiotów zawodowych. Tych jednak brakuje również w naszym regionie. Wielu odeszło na emeryturę, wielu też rezygnuje z powodu zbyt niskich zarobków.
Do tego nauczyciele muszą sami się szkolić i opracowywać program lekcji, dostosowując go do najnowszych technologii. To wielu zniechęca
- mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku Dariusz Tomczak.
Jego zdaniem osoby po studiach technicznych, inżynierskich wolą pracę w przemyśle niż w szkolnictwie, gdzie mają ograniczone możliwości rozwoju zawodowego. Szkoły ratują się, zatrudniając emerytów. Próbują też namówić fachowców do prowadzenia warsztatów, ale tych brakuje też na rynku. Nie wszystkim to się opłaca.
Dlatego ważne jest wsparcie państwa - mówi właściciel warsztatu samochodowego w Białymstoku Andrzej Rutkowski.
Jego zdaniem za uczniem powinno iść wsparcie finansowe dla tych, którzy przekazują swoją wiedzę zdobytą często na kosztownych szkoleniach i poświęcają swój czas, by uczyć innych.
Za mało budowlańców, lekarzy czy piekarzy za dużo ekonomistów. Tak w skrócie podlaski rynek pracy oceniają eksperci. Przygotowany przez nich barometr zawodów pokazuje, gdzie w tym roku jest za dużo pracowników w określonym zawodzie, a gdzie ich brakuje.
Docelowo dofinansowanie dostanie ponad 600 osób, ale na razie zakwalifikowanych będzie 250 wniosków. W czwartek (18.02) o 8:00 rozpocznie się nabór wniosków na bony na szkolenia.
W porównaniu do poprzedniego zestawienia, jeśli chodzi o pierwsze miejsca, nic się nie zmieniło. Białostockie szkoły: II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne są najlepsze w województwie podlaskim. Tak wynika z rankingu "Perspektyw" za 2020 rok.