Radio Białystok | Wiadomości | Osiem zabytków z Podlaskiego dostało się do kolejnego etapu konkursu "Zabytek zadbany"
Wśród zgłoszeń są m.in. dworzec kolejowy z Białegostoku i drewniany budynek z Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie. Osiem zabytkowych obiektów z Podlaskiego dostało się do kolejnego etapu konkursu "Zabytek zadbany".
Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i Generalny Konserwator Zabytków. Chodzi o to, żeby promować właściwą opiekę nad zabytkami.
Z naszego regionu do dalszego etapu w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" dostały się:
- kompleks klasztorny Pijarów wraz z Centrum Muzealno-Warsztatowym w Szczuczynie,
- budynek dworca kolejowego w Białymstoku,
- kamienica przy ul. Mazowieckiej 35, ob. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Białymstoku,
- budynek dworca kolejowego w Nurcu-Stacji,
- budynek plebanii ob. Muzeum "Stara Plebania" w Puńsku,
- Klub Żołnierski, obecnie Suwalski Ośrodek Kultury w Suwałkach.
Natomiast w kategorii "architektura i budownictwo drewniane" ocenę formalną przeszły:
- chałupa, chlewnia i spichlerz w Puńsku,
- dom przy pl. Czarnieckiego 10 w Tykocinie.
Z całej Polski do kolejnego etapu zakwalifikowano prawie 120 obiektów. Laureatów poznamy pod koniec roku. W ubiegłorocznej edycji - w kategorii "architektura i budownictwo drewniane" zwyciężył lamus plebański w Knyszynie.
Pieniądze będzie można wydać m.in. na prace konserwatorskie lub budowlane. Rekordową liczbę prawie 90 wniosków o dotację na ratowanie zabytków złożono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Kościół w Tykocinie, cmentarz tatarski w Kruszynianach czy Pokamedulski Klasztor w Wigrach - m.in. te obiekty dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na renowację.
Właściciele lub zarządcy zabytków mogą starać się o dofinansowanie na remont. Zarząd województwa podlaskiego ogłosił właśnie konkurs, w którym do podziału są dwa miliony złotych.
To pierwszy taki zabytek w naszym regionie. Sztandar Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach na terenie dzisiejszej Białorusi trafił do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Drugi najstarszy świecki pomnik w Polsce doczekał się odrestaurowania.