Radio Białystok | Wiadomości | Wcześnie wykryty rak piersi szansą na wyleczenie - przypominają lekarze w Dniu Kobiet
Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie, dlatego panie powinny się regularnie badać, jednak pandemia to utrudniła, na badania przychodziło w 2020 r. znacznie mniej pań – mówili w poniedziałek (8.03) specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) na konferencji o leczeniu raka piersi.
O konieczności dbania o sobie przez wykonywanie badań profilaktycznych i o tym, że wcześnie wykryty rak piersi to szansa na wyleczenie przekonywali w Dniu Kobiet białostoccy lekarze.
Diagnoza w 10 dni
Białostockie Centrum Onkologii (BCO) jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Od stycznia ma kontrakt z NFZ na kompleksową opiekę nad pacjentkami z rakiem piersi. Od trzech lat realizuje skoordynowaną wielodyscyplinarną opiekę nad takimi pacjentkami w ramach ośrodka diagnostyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit (BCU). Ideą BCU jest kompleksowa, szybka diagnostyka pacjentki od zgłoszenia się do szpitala do postawienia diagnozy, ustalenie leczenia i realizacja terapii. Ta tzw. szybka ścieżka diagnostyczna trwa maksymalnie 10 dni.
Koordynator medyczny BCU dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz wyjaśniła, że decyzje o rodzaju terapii u danej pacjentki są podejmowane na konsyliach, w których skład wchodzą specjaliści z wielu dziedzin, np. chirurg onkolog, onkolog kliniczny, radiolog, patomorfolog, psycholog i fizjoterapeuta. Zaznaczyła, że są różne rodzaje nowotworów, mają one różną biologię, więc ustala się spersonalizowane leczenie.
"Nie wyobrażamy sobie już innego postępowania, bo te konsylia służą temu, żeby podjąć jak najbardziej właściwą decyzję. Chora również bierze w tym udział. To jest w zasadzie jedyna droga do tego, żeby poprawić wyniki leczenia raka piersi" – dodała Czartoryska-Arłukowicz.
Chodzi o to, żeby zapewnić optymalną opiekę kobiecie, która ma podejrzenie bardzo poważnej choroby. Ze względów proceduralnych my robimy to naprawdę bardzo szybko, ale naszą ideą jest przede wszystkim to, żeby pacjentka, która ma realne podejrzenie choroby nowotworowej, nigdzie nie błądziła. Dzięki naszym asystentkom jest prowadzona za rękę i krok po kroku wszystko jest wyjaśnione bardzo szybko i bardzo precyzyjnie – powiedział chirurg onkolog dr Leszek Kozłowski, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w BCO.
Dr Leszek Kozłowski podkreślił, że drogą do sukcesu w leczeniu raka piersi są: świadomość pacjentek, które muszą wiedzieć, że rak piersi to główny zabójca, bo jest najczęstszą przyczyną ich śmierci, i diagnostyka, bo wczesne wykrycie to szansa na całkowite wyleczenie.
Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi
Lekarze mówią, że coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Koordynator BCU podała, że tylko w styczniu i lutym 2021 r. w Białostockim Centrum Onkologii zdiagnozowano 99 przypadków raka piersi.
Jest to bardzo dużo jak na tylko te dwa miesiące, ale wydaje nam się, że to jest takie odbicie z zeszłego roku, bo w zeszłym roku ta zgłaszalność pacjentek była nieco mniejsza – dodała Czartoryska-Arłukowicz.
Koordynator zaznaczyła, że także przy okazji Dnia Kobiet lekarze namawiają kobiety, apelują do nich, aby się badały, zgłaszały się na badania profilaktyczne.
"Mamy nadzieję, że wszystkie pacjentki, które się do tej pory nie zgłosiły do nas, będą się zgłaszać i będziemy je diagnozować" – dodała specjalistka.
Lekarze zachęcają do robienia mammografii i USG piersi
Lekarze widzą także, że panie, które się zgłaszają, mają nowotwór bardziej zaawansowany. Apelują o wykonywanie po 50. roku życia raz na dwa lata bezpłatnej mammografii, badanie jest wykonywane bez skierowania, bo regularne badanie może pozwolić wykryć nowotwór – jak zaznaczyła Czartoryska-Arłukowicz – na etapie przedinwazyjnym. Dodała, że zgłaszalność na te badania w Polsce wynosi ok. 30 proc., w Podlaskiem jest lepiej.
Rocznie w BCO diagnozuje się raka piersi u około pięciuset pań. Kierownik BCU dr Ewa Potentas poinformowała, że tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2021 r. wykonano paniom w ramach BCU ponad 1,3 tys. badań USG piersi, 869 mammografii i 850 kolejnych badań mammograficznych w ramach programów profilaktycznych. W ośrodku dziennie przyjmowanych jest ok. 70 pań.