Radio Białystok | Wiadomości | Akcja Karmnik. Studenci biologii zaobrączkowali ponad 550 ptaków
Zakończyła się ogólnopolska akcja Karmnik. Ponad 550 ptaków zaobrączkowali w tym sezonie studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku.
Odłowy rozpoczęły się na początku grudnia w 20 miejscach w Polsce. Ptaki najpierw regularnie dokarmiano, a co dwa tygodnie przy karmnikach studenci rozstawiali ornitologiczne siatki. Zaobrączkowane okazy wypuszczali na wolność.
Udało się złapać osobniki z 19 gatunków. Najczęściej obrączkowany w tym sezonie był dzwoniec, który minimalnie wyprzedził sikorkę bogatkę. Trzecim najczęściej obrączkowanym w sąsiedztwie kampusu UwB gatunkiem była czeczotka - zaobrączkowano aż 97 osobników.
Podczas Akcji Karmnik studenci nie tylko obrączkują ptaki, ale także mierzą je i szczegółowo opisują. Zebrane w ten sposób dane trafiają do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku, która jest krajową centralą obrączkowania ptaków. Zgromadzone informacje pomogą określić skład gatunkowy oraz liczebność ptaków korzystających z karmników w różnych częściach Polski.
Więcej o Akcji Karmnik na stronie akcjakarmnik.blogspot.com.
Kiedy za oknem biało i mroźno, lepiej widać ptaki. Dlatego zima to dobry czas na ich podglądanie.
Został nam ostatni miesiąc, by przygotować się do przylotu ptaków. Do końca lutego możemy bowiem naprawiać, przenosić lub likwidować ptasie gniazda. Potem już do października nie będzie można tego robić. W ekosferze rozmawialiśmy jak to zrobić. Mówiliśmy też o dokarmianiu ptaków, bo zima daje się im we znaki i o tym - jak je podglądać, bo to ułatwia nam dziś wiele aplikacji. Gościem Anety Gałaburdy był Adam Zbyryt z Wydziału Biologii UwB i z PTOP.
Przetrwał siarczyste mrozy, bo nie dali mu zginąć mieszkańcy Topolan. W niewielkiej wsi niedaleko Michałowa zimuje samotny bocian.